english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec ČR v Austrálii položil věnec za československé vojáky

V neděli 27. října 2019 se velvyslanec ČR v Austrálii Tomáš Dub zúčastnil vzpomínkové akce a společně s honorární konzulkou SK Eugenií Mocnay položil věnec v Chrámu paměti v Melbourne u pomníku „za všechny příslušníky československých sil, kteří bojovali a padli po boku spojenců ve válce za osvobození Evropy v letech 1940 – 1945“.

Pří této příležitosti byla spolu s australskou vlajkou vztyčena i česká vlajka, což je projev mimořádné pocty. Vlajka sama má rozměry přibližně 1,8 x 1,2 metrů a je tak pravděpodobně největší českou vlajkou v Austrálii a možná i na jižní polokouli. 

Obřad vedl plukovník John Coulson, správce památníku Shrine of Remembrance. Hlavní projev měl krajan František Váňa, který vzpomenul Čechoslováky i Australany, kteří se v bojích zasloužili o svobodu ve všech válkách v posledních 105 letech. Zvláště ale zdůraznil hrdinství dobrovolnických spojeneckých jednotek (North Russian Relief Force) vytvořených již po skončení 1. světové války v Británii zejména australskými a novozélandskými vojáky. Jedním z cílů těchto jednotek bylo vyproštění Československých legií v Rusku obsazením přístavu Archangelsk a spojovacího železničního koridoru a letos je tomu právě 100 let od této události. Pan Váňa zmínil jako příklad australského dobrovolníka z Mildury ve státě Victoria seržanta Samuela Pearce, kterému byl posmrtně udělen Viktoriin kříž poté, co padl při akci za záchranu našich legií, aniž by vlastněČeskoslovensko znal.

Galerie


Melbourne Ceremony for Czechoslovak Soldiers