english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace a opatření v Austrálii a na Novém Zélandu (aktualizace 18.3.2020)

Opatření spojené s šířením viru COVID-19
S ohledem na stále se zvyšující omezení letecké dopravy, doporučujeme všem cestovatelům zvážit co nejdřívější návrat zpět do ČR.

V případě zrušení vašeho letu doporučujeme nejdříve situaci konzultovat s leteckou společností, případně s cestovní kanceláři, která cestu zařizovala. Vzhledem k rychle vyvíjející se situaci doporučujeme přijmout jakoukoliv alternativu, která vám bude nabídnuta.

 

Austrálie:

!!!V případě podezření na nákazu COVID-19 kontaktujte: The national Coronavirus Health Information Hotline: 1800 020 080

 

Od středy 17.3. 2020 platí zákaz akcí v interiéru s počtem osob 100 a více.

Dne 16.3. státy Victoria, Západní Austrálie a ACT vyhlásily nouzový stav pro celé území.

Od pondělí 16.3. 2020 platí v Austrálii zákaz pořádání akcí s počtem účastníků vyšší než 500 (koncerty, sportovní utkání atp.)

Od půlnoci 15.3. 2020 je po všech příchozích do Austrálie požadována karanténa - včetně občanů Austrálie a osob s trvalým pobytem v Austrálii. Informace pro cestovatele týkající se karantény najdete zde:  Isolation Guidance

Zároveň platí zákaz přistávání výletních (cruise ships) v australských přístavech.


 

Lety z pevninské ČLR a Jižní Korey jsou až do odvolání zrušeny.

Cestujícím z ČLR, Íránu, Jižní Korey a nyní také Itálie (od 11.3.2020 v 18.00) kteří nejsou občany Austrálie nebo jejich přímými rodinnými příslušníky nebo nemají v Austrálii trvalý pobyt, není vstup do Austrálie umožněn. Výjimky jsou udělovány studentům posledních dvou ročníků středních škol (Year 11 and 12), jimž je vstup umožněn po individuálním vyšetření a karanténě.

U občanů a rezidentů Austrálie a jejich přímých rodinných příslušníků, kteří v ČLR, Íránu, Jižní Korey a Itálii v posledních 14 dnech před příletem pobývali, je povinná 14 denní domácí karanténa.

Aktuální informace najdete na stránkách NSW Department of Foreign Affairs, DFAT Canberra: (https://www.homeaffairs.gov.au/news-media/current-alerts/novel-coronavirus)

 

Nový Zéland:

 

Novozélandská vláda aktivně odrazuje od realizace cest za jakýmkoliv účelem na NZ.

Od půlnoci 15.3. 2020 je po všech příchozích na NZ požadována karanténa - včetně občanů NZ a osob s trvalým pobytem na NZ  (netýká se pouze některých pacifických ostrovů, které mají nulový výskyt koronaviru). Po příletu je nutné následovat instrukcí Health Officer, je vyžadována registrace na HealthLine a upřesnění ve smyslu zejména místa, kde bude sebe-karanténa probíhat.

Dodržování karantény je kontrolováno policií a zdravotními orgány, v případě porušení se jedná o trestný čin, za který hrozí uvěznění, pokuta a deportace.

V případě blížícího se vypršení vašeho platného víza/NZeTA/povolení k pobytu/WHS je nutné co nejdříve kontaktovat Immigration a požádat o prodloužení, případně jiný typ víza. Žádosti je ideální podávat online. Poplatky nejsou odpuštěny.   

Platí zákaz přistávání výletních (cruise ships) v NZ přístavech.

Lety z Jižní Korey na Nový Zéland jsou až do odvolání zrušeny. Zákaz letů z pevninské ČLR  byl prodloužen do 17.3.2020. Tato opatření se nevztahují na Hong Kong, Taiwan a Macao.  Zákaz vstupu po pobytu v ČLR a Íránu platí pro všechny osoby vyjma občanů NZ a Austrálie a jejich přímých rodinných příslušníků, resp. osob s trvalým pobytem na NZ/AUS (pokud tito občané pobývali 14 dnů před vstupem na NZ v ČLR, musí se podrobit 14 denní domácí karanténě). Zákaz vstupu platí rovněž pro členy posádky a pasažéry lodi Diamond Princess a případně dalších výletních lodí (cruiseships) dle jejich trasy. 

Z důvodu přijímaných opatření mohou být prodlouženy lhůty k udělování víz. Imigrační úřad NZ zřídil speciální telefonní linku (zvláštní linka pro volající v rámci NZ a ze zahraničí).

Aktuální informace najdete na stránkách New Zealand Immigration: https://www.immigration.govt.nz/about-us/media-centre/news-notifications/coronavirus-update-inz-response