english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Informace k výplatě důchodů prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení

Vzhledem k problémům v komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení v posledních několika měsících a zpoždění ve výplatě důchodů sdělujeme po konzultaci s ČSSZ následující informace. 

zaslání Potvrzení o žití v elektronické podobě e-mailem na adresu posta@cssz.cz (po ověření podpisu a naskenování dokumentu) je i nadále MOŽNÉ, nicméně je potřeba uvést důvod, proč není Potvrzení o žití zasláno standardní cestou poštou (více informací v článku ČSSZ, viz pátý odstavec) Upozorňujeme, že poštovní systém ČSSZ automaticky odesílá jako odpověď na e-mail zprávu s požadavkem na zaslání dokumentu s ověřeným elektronickým podpisem nebo prostřednictvím datové schránky. V tomto případě neberte, prosím, na tuto automatickou zprávu zřetel.

- upozorňujeme rovněž, že elektronický podpis bohužel nemůže Generální konzulát ČR v Sydney zajistit (tento podpis je možné zřídit pouze v ČR).

v květnu 2020 bylo ze strany Reserve Bank of Australia zrušeno zasílání výplat důchodu bankovním šekem. Od této doby jsou důchody zasílány přímo převodem na účet. V důsledku tohoto může dojít k účtování poplatků za převod na vrub majitele účtu (poplatky za příjem zahraniční platby, vedení účtu apod., což reálnou výši důchodu o tyto poplatky sníží). Výše a druh poplatků závisí na dohodě majitele účtu a banky, u které je účet veden.

Potvrzení o žití je možné zaslat prostřednictvím datové schránky. Datovou schránku může důchodci zřídit bezplatně Generální konzulát ČR v Sydney (více informací poskytneme na e-mailové adrese czechpoint_sydney@mzv.cz) nebo Velvyslanectví ČR v Canbeře, v případě, že jste z oblasti ACT (consular_canberra@mzv.cz). Informace o způsobech zasílání dokumentů prostřednictvím datové schránky je k nalezení na webové stránce www.mojedatovaschranka.cz

Aktuální formulář Potvrzení o žití je ke stažení v příloze.  Potvrzeni o ziti (PDF, 34 KB)

přílohy

Potvrzeni o ziti 33 KB PDF (Acrobat dokument) 21.10.2020