english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nové občanské průkazy s čipem vydávané v ČR

Od 1. července 2018 jsou v ČR vydávány nové občanské průkazy se strojově čitelnými údaji a kontaktním elektronickým čipem. Pomocí nového průkazu lze žádat o výpis z Rejstříku trestů a dalších evidencí.

Pomocí nového občanského průkazu s aktivovaným čipem se lze identifikovat vůči online službám veřejné správy. Elektronickou identifikaci je možné provádět z počítače, mobilního telefonu nebo tabletu.

Identifikaci občanským průkazem lze využít například pro přístup na Portál občana, do aplikace eRecept k vydaným receptům, ke službám České správy sociálního zabezpečení, pro žádosti o výpisy z různých informačních systémů veřejné správy (rejstříku trestů, bodové hodnocení řidiče apod.). Počet služeb bude postupně narůstat, zpřístupňování služeb v elektronické podobě bude pro úřady od roku 2020 povinností.

Zastupitelské úřady nepřijímají žádosti o vydání průkazů ani průkazy nevydávají - o vydání občanského průkazu lze požádat pouze v ČR u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v hlavním městě Praze u kteréhokoliv úřadu městské části Prahy 1 až 22. V případě podání žádosti o vydání občanského průkazu ve zkrácené lhůtě (do 5 pracovních dnů nebo v pracovních dnech do 24 hodin), žádost lze podat i na Ministerstvu vnitra. Občanský průkaz si občan převezme u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, u kterého byla žádost podána. Místo převzetí se určuje při podání žádosti a není možné ho později změnit. Občanský průkaz vydávaný do 24 hodin lze převzít pouze u Ministerstva vnitra.

Další informace lze nalézt na eidentita.cz

Obecné informace k cestovním dokladům pak na stránkách Ministerstva vnitra ČR