english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ověřování dokumentů

Zastupitelský úřad České republiky v Canbeře je oprávněn provádět ověřování kopie, překladu, podpisu, uznání podpisu za vlastní a ověření pravosti podpisu a úředního razítka.

1. OVĚŘENÍ KOPIE

Je třeba předložit originál dokumentu a kopii, jejíž správnost bude následně ověřena. Poplatek činí 300 Kč v přepočtu na AUD, pro účely zápisu do Zvláštní matriky Brno prostřednictvím K Sydney 150 Kč. Není-li listina určena pro použití v České republice, může žadatel požádat o ověřovací doložku též v jazyce anglickém.

Důležité upozornění Zásadně se neověřuje kopie občanského průkazu, vojenského průkazu, cestovního pasu ani jiného průkazu, vkladní knížky, šeku, losu, sázenky, geometrického plánu, rysu a technické kresby.

2. OVĚŘENÍ PODPISU

Lze provést pouze za osobní přítomnosti žadatele po předložení platného dokladu s jeho fotografií a podpisem. Poplatek činí 250 Kč v přepočtu na AUD, ověření podpisu na některých listinách není zpoplatněno. Bližší informace sdělí ambasáda ČR v Canbeře.

3. OVĚŘENÍ PŘEKLADU

z anglického jazyka do českého nebo naopak. Poplatek činí 300 Kč v přepočtu na AUD, pro účely zápisu do Zvláštní matriky Brno prostřednictvím K Sydney 150 Kč. Není-li listina určena pro použití v České republice, může žadatel požádat o ověřovací doložku též v jazyce anglickém.

4. UZNÁNÍ PODPISU ZA VLASTNÍ

Lze provést pouze za osobní přítomnosti žadatele po předložení platného dokladu s jeho fotografií a podpisem. Poplatek činí 250 Kč v přepočtu na AUD.

Pozn: výše poplatků se může měnit v závislosti na aktuálním směnném kurzu Kč k AUD. Aktuální přehled výše poplatků naleznete zde.

5. OVĚŘENÍ PRAVOSTI PODPISU A ÚŘEDNÍHO RAZÍTKA (SUPERLEGALIZACE)

Konzulát České republiky v Sydney ověřuje pravost podpisu a razítka ministerstev zahraničních věcí států jižního Pacifiku.

Úřední dokumenty vydané v Austrálii nebo na Novém Zélandu
V případě australských a novozélandských dokumentů, resp.dokumentů vydaných některými státy jižního Pacifiku ( Fidži, Marshallovy ostrovy, Niue, Tonga, Západní Samoa), není superlegalizace potřebná. Dokumenty lze použít v ČR po jejich ověření na příslušném Ministerstvu zahraničních věci napr Austrálie - Department of Foreign Affairs and Trade, nebo v případě Nového Zélandu na Department of Internal Affairs formou Apostille.

Kompletní seznam akreditovaných překladatelů naleznete na stránkách GK Sydney. Akreditovaný překladatel pro ACT:

Elena GARTNER
Canberra
Tel.(H): 02/6231 2188, Tel.(W): 02/6125 5069
e-mail: elena.gartner@hotmail.com