english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Oznámení o úmrtí JUDr. Milana Kantora a uzavření Honorárního generálního konzulátu ČR v Melbourne

Velvyslanectví ČR v Canbeře s lítostí informuje, že dne 6.1.2019 zemřel ve věku nedožitých 94 let JUDr. Milan Kantor, honorární generální konzul České republiky v Melbourne.

Milan Kantor přišel do Austrálie v roce 1949, po ukončení studia práv na PF UK a komunistickém puči v roce 1948. V Austrálii vystudoval práva na vysoké škole a v podstatě až do poslední chvíle provozoval svoji úspěšnou advokátní kancelář.

Od počátku svého pobytu v Austrálii byl Milan Kantor nesmírně aktivní v české komunitě, kterou počátkem 50. let začínal sám organizovat. Byl rovněž jedním ze zakládajících členů Sokola Melbourne a štědrým sponzorem akcí české komunity nejen v Melbourne (podpora Sokola, české školy, koncertů, výstav, tradičního filmového festivalu, festivalu Vodafest a celé řady dalších). Před cca 15 lety Milan Kantor otevřel v Melbourne zařízení pro české a slovenské seniory DOMOV, ve kterém je v současnosti ubytováno cca 15 osob. Byl rovněž zakladatelem kulturního fondu Sokol Arts Fund, který podporuje českou kulturu v Austrálii.

Milan Kantor byl jmenován honorárním konzulem ČSFR/ČR v roce 1991 a svůj úřad zastával 27 let, až do konce svého života. V roce 1999 byl honorární konzulát ČR v Melbourne povýšen na honorární generální konzulát. Milna Kantor obdržel za svoji činnost mnohá ocenění a vyznamenání. V roce 2002 byla Milanu Kantorovi udělena ministrem zahraničních věcí Cena Jana Masaryka Gratias agit. V roce 2007 převzal M. Kantor od prezidenta republiky Václava Klause Medaili za zásluhy I. stupně.

V Austrálii obdržel Milan Kantor (kromě mnoha dalších) jedno z nejvyšších ocenění Medal of the Order of Australia – OAM, za svoji charitativní a společensko-kulturní činnost.

Úmrtím JUDr. Milana Kantora ztrácí Česká republika neúnavného propagátora České republiky v zahraničí a zejména renesanční osobnost s velkým srdcem.

Čest jeho památce.

 

V souvislosti s úmrtím JUDr. Milana Kantora bude Honorární generální konzulát v Melbourne uzavřen. Generální konzulát v Sydney bude nicméně v Melbourne organizovat konzulární dny, v rámci kterých bude vyřizována konzulární agenda (ověřování, předávání cestovních dokladů apod.). Termíny konzulárních dnů budou uveřejněny v dostatečném předstihu na této webové stránce. Další dotazy budou zodpovězeny na e-mailové adrese Generálního konzulátu v Sydney (sydney@embassy.mzv.cz).