english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Slavnostní otevření Honorárního konzulátu ČR v Melbourne

Dne 23.4 2021 byl slavnostně znovuotevřen Honorární konzulát ČR v Melbourne. V reprezentativních prostorách Sokola Melbourne se při příležitosti inaugurace nové honorární konzulky paní Lenky Allen sešlo přes 100 hostů z krajanské komunity, zástupců státu Victoria a členů konzulárního sboru. 

Honorární konzulát byl dočasně uzavřen v roce 2019 po úmrtí dlouholetého honorárního generálního konzula Milana Kantora. Melbourne je město s druhou nejpočetnější krajanskou komunitou v Austrálii a konzulární úřad, zejména za pandemických restrikcí, krajanské komunitě citelně chyběl. Technicky byl honorární konzulát otevřen již v září 2020, kvůli restrikcím ve státě Victoria však mohlo dojít ke slavnostnímu otevření za přítomnosti čestných hostů až nyní.

Večer zahájil velvyslanec ČR Tomáš Dub, který představil novou honorární konzulku paní Lenku Allen. Ta ve svém inauguračním projevu zmínila historii československého diplomatického zastoupení v Melbourne a významné honorární konzuly, kteří ve Victorii působili od prvopočátku zastoupení Československa, a zároveň představila svůj plán na rozvíjení kulturních, obchodních a krajanských aktivit v Melbourne. Hosty oslovil i ředitel úřadu Ministerstva zahraničních věcí a obchodu pro stát Victoria pan Andrew Cumston a prostřednictvím videozáznamu pozdravil i náměstek ministra pro Sekci právní a konzulární Martin Smolek. 

V průběhu večera vystoupila violoncellistka paní Ivana Schneider, která slavnostní akt doprovodila vybranými skladbami českých autorů. Hosté rovněž měli možnost vychutnat víno významného československého emigranta, legendárního Josefa Chromého z Tasmánie. V závěru večera měli možnost prohlédnout si vlastní úřadovnu honorárního konzulátu v přilehlé galerii Domova. V prostorách nového honorárního konzulátu byly ke shlédnutí historické artefakty předchozích honorárních konzulů, které poskytli jejich potomci, včetně historických fotografií konzulů a konzulárního sboru státu Victoria.

Honorární konzulát se nachází na adrese 511 Queensberry St., North Melbourne, 3051 VIC a pro veřejnost je otevřen vždy v úterý od .11.00 do 15.00, po předchozí domluvě (melbourne@honorary.mzv.cz).

Galerie


Slavnostní otevření HK Melbourne