english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyhlášení nouzového stavu: Doporučujeme návrat ze zahraničí

MZV ČR doporučuje občanům návrat ze zahraničí s využitím dostupných spojů. S ohledem na aktuální omezení letecké dopravy, uzavírání pozemních hranic doporučujeme návrat neodkládat a pro přepravu do ČR využít všech dostupných možností. V případě, že se vám v těchto dnech nepodaří dopravu do ČR zajistit, kontaktujte nejdříve příslušný zastupitelský úřad ČR, případně hotlinku MZV +420 224 183 100, +420 224 183 200.

 


Vláda svým usnesením vyhlásila od 12. března 2020 14:00 hod nouzový stav na celém území České republiky. Stanovila mimo jiné seznam rizikových zemí v souvislosti se šířením koronaviru ve světě.  Od pondělí 16.3. platí zákaz vycestovat do zahraničí pro všechny občany ČR, na které se nevztahují výjimky Ministerstva vnitra a zároveň zákaz vstupu do země všem cizincům, kteří nemají na území ČR přechodný pobyt nad 90 dnů nebo trvalý pobyt. Od soboty 14.3. je z Česka do všech okolních zemí zakázána autobusová, vlaková a lodní osobní přeprava. Postupně je v důsledku opatření omezována i letecká doprava. Od pátku 13.3.2020 platí 14 denní karanténa pro všechny, kteří se vrátí na území ČR z rizikových zemí.

Seznam rizikových zemí

https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-prenosu-nakazy/


Nejčastější otázky a odpovědi:

Jsem občan ČR a mám odjet do zahraničí. Mohu?

Od 16.3.2020 00:00 hod je individuální odjezd umožněn pouze osobám uvedeným v seznamu výjimek (https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx), zejména tzv. pendlerům na základě potvrzení pro přeshraniční pracovníky. Cestovní kanceláře musí zrušit zájezdy do zahraničí od pondělí 16.3.


Jsem občan ČR a vracím se ze zahraničí, dostanu se domů? A budu muset do karantény?

Návrat českých občanů do země je nadále umožněn. Povinná karanténa platí pro všechny, kteří se vrací z rizikových zemí, a to od 13.3 od 12:00. Seznam rizikových zemí je uveden na webu Ministerstva zdravotnictví koronavirus.mzcr.cz. Seznam se může měnit.


Jsem občan ČR a pobývám v zahraničí. Mám se nutně vracet domů?

MZV ČR doporučuje občanům návrat ze zahraničí s využitím dostupných spojů. S ohledem na aktuální omezení letecké dopravy a uzavírání pozemních hranic doporučujeme návrat neodkládat a pro přepravu do ČR využít všech dostupných možností. Více na webu Ministerstva dopravy mdcr.cz a Ministerstva vnitra www.mvcr.cz.

Pokud v zahraničí dlouhodobě žijete či pracujete, můžete se do ČR vrátit kdykoliv. Počítejte ale s dopravními komplikacemi i s tím, že po návratu do ČR se na vás následně bude vztahovat zákaz ze země vycestovat, který platí od 16.3.


Jsem občan ČR a v rizikové zemi jen přestupuji na letišti. Je to možné? A budu muset do karantény?

Pokud letíte zpět do Prahy z nerizikové země a v rizikové zemi pouze přestupujete, nevztahuje se na vás povinnost karantény. Přestup ale musí proběhnout v rámci režimu tranzitu. Počítejte ale s dopravními komplikacemi.


Jsem občan ČR, a ze zahraničí domů mě veze cizinec. Jak mám postupovat?

V takovém případě doporučujeme, aby vás cizinec dovezl na hranice ČR, které fyzicky (pěšky) překročíte a dále budete pokračovat ve své cestě – např. za asistence českého občana. Seznam otevřených hraničních přechodů viz www.mvcr.cz


Jsem občan ČR a přiletím do Vídně, Frankfurtu, Mnichova apod. Navazující spoje do ČR byly zrušeny, co mám dělat? Může mě někdo z rodiny vyzvednout?

Můžete využít vnitrostátní přepravy na německé, resp. rakouské straně a dopravit se na hraniční přechod. Ten můžete fyzicky (pěšky) překročit na českou stranu, odkud se přepravíte např. za asistence českého občana V případě, že Vás rodinný příslušník může vyzvednout až na letišti ve Vídni, Frankfurtu nebo v Mnichově, může pro Vás na základě výjimky dojet na mezinárodní letiště - po předložení letenky/palubní vstupenky nebo jiného dokladu potvrzující příjezd rodinného příslušníka, může tato osoba vycestovat. Pokud se takto přepravujete z rizikové země (tj. vč. Rakouska či Německa), máte povinnost se nahlásit svému praktickému lékaři, který rozhodne o vaší karanténě.

Možnost vnitrostátní přepravy na rakouské straně:  vlakové spojení Vídeň - Gmünd/ hraniční přechod České Velenice.Možnost vnitrostátní přepravy na německé straně: vlakové spojení Mnichov (hl. nádraží) - Bayerisch Eisenstein / hraniční přechod Železná Ruda (s 1 přestupem); nebo Mnichov (hl. nádraží) - Furth im Wald / hraniční přechod Folmava (se 2 přestupy).

V případě, že se Vám nepodaří dopravit se na hranice nebo si zajistit přepravu do ČR, je možnost využít autobusovou dopravu organizovanou Ministerstvem zahraničí. Podmínky této přepravy a její plán na webu MZV.


Jsem občan ČR a do zaměstnání jezdím do Německa, Polska, Rakouska, Slovenska. Mohu nadále jezdit do práce?

Pokud jste tzv. pendler, tak ano. Informace najdete na https://www.mvcr.cz/clanek/mimoradne-opatreni-ministerstva-vnitra-o-docasnem-znovuzavedeni-ochrany-vnitrnich-hranic-ceske-republiky.aspx. Budete potřebovat potvrzení pro přeshraniční pracovníky, které Vám musí potvrdit Váš zaměstnavatel (ve výjimečných situacích např. alespoň pracovní smlouvu). Jeho vzor je např. zde: https://www.mvcr.cz/clanek/coronavirus-informace-mv.aspx

Pokud dojíždíte do práce do těchto zemí dále než 100 km, výjimka se na Vás nevztahuje.

Seznam výjimek je k dispozici na https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx.


Jsem cizinec a chci přicestovat do ČR. Bude mi to umožněno?

Od 16.3.2020 00:00 hod je vstup do země povolen pouze cizincům s přechodným pobytem nad 90 dnů nebo trvalým pobytem na území České republiky. Více informací najdete na webu Ministerstva vnitra https://www.mvcr.cz. Seznam výjimek je k dispozici na https://www.mvcr.cz/clanek/vyjimky-z-omezeni-cestovani.aspx.


V souvislosti s nouzovým stavem a nařízeními vlády mám problém se storno poplatky, komunikací s cestovní kanceláří atd. Co mám dělat?

Informace naleznete na https://www.mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/nouzovy-stav-v-cr-caste-dotazy-k-zakoupenym-zajez, popř. se obraťte na Českou obchodní inspekci - https://www.coi.cz/faq/koronavirus-a-prava-spotrebitelu/


OD 16.3.2020

OD 16.3.2020


Čísla na konzulární linku MZV:

+420 224 183 200

+420 224 183 100