english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Austrálie otvírá dveře k veřejným zakázkám

Austrálie dne 5. května 2019 přistoupila k Dohodě o vládních zakázkách. Dohoda usnadní přístup zahraničních subjektů k veřejným zakázkám jak na federální úrovni, tak na úrovni jednotlivých států Australského společenství.

GPA (Agreement on Government Procurement) je mnohostrannou dohodou v rámci Světové obchodní organizace, jejímž cílem je vzájemné otevření trhů s vládními zakázkami mezi smluvními stranami dohody.

Doposud byla přímá účast zahraničních firem na australských tendrech bez zapojení místního partnera spíše složitá, preferovány byly australské a novozélandské firmy (či zboží vyrobené v Austrálii nebo na Novém Zélandu). Přístup k Dohodě může v budoucnu usnadnit přístup českých podnikatelských subjektů na trh veřejných zakázek Austrálie, ať už se bude jednat o projekty infrastrukturní, vodohospodářské, dopravní či jiné. Dle odhadů má australský trh veřejných zakázek hodnotu přibližně 110 mld AUD.

Zároveň nadále probíhají jednání o Dohodě o volném obchodu EU-AUS. Od této Dohody lze očekávat, že dále rozšíří rozsah přístupu nad rámec stávající GPA a poskytne tak ještě širší možnosti uplatnění českých firem na trhu veřejných zakázek.

Seznam orgánů a institucí státní správy, o jejichž zakázky se mohou firmy ucházet, seznam služeb a zboží včetně výjimek a zároveň procesní postupy včetně související legislativy v jednotlivých státech je možno dohledat na WTO portálu e-GPA.

Australské federální tendry je možné nalézt na serveru AusTender, pro jednotlivé státy pak na následujících odkazech:

Nový Jižní Wales

Victoria

Queensland

Západní Austrálie

Jižní Austrálie

Tasmánie