english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M.Vágner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

​Opatření australské vlády na stabilizaci ekonomiky korespondují se zájmy českých firem při pronikání na místní trh

Australská vláda v rámci návrhu federálního rozpočtu na rozpočtový rok 2022-2023 představila nová opatření k podpoře ekonomiky. Celkem 9 oblastí hospodářství bylo zdůrazněno jako vládní priority pro nadcházející období. Cíle a opatření ve vybraných oblastech korespondují se zájmy českých firem při pronikání na australský trh. K jejich prosazení na místním trhu přispějí i nástroje ekonomické diplomacie, které v podobě konkrétních projektů bude v roce 2023 realizovat obchodně-ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Canbeře.

S výjimkou uplynulých dvou let spojených s pandemií Covid-19, kdy bylo nutné přijímat i mimořádné kroky, místní vláda obvykle představuje opatření k podpoře ekonomiky v rámci návrhu státního federálního rozpočtu. Bylo tomu tak i v tomto roce, poté co hospodářství Austrálie překonalo velmi zdárně pandemii, a vláda mohla v duchu svých tradic zapracovat citovaná ekonomická opatření do návrhu státního rozpočtu na období 2022-2023, který předložila k závěrečnému projednání v parlamentu v říjnu t.r. (pozn.: finanční rok začíná v zemi 1. července).

Státní rozpočet pro rozpočtový rok 2021-2022 skončil s deficitem 32,0 mld. AUD (1,4 % HDP), příjmy činily 596,4 mld. AUD a výdaje 623,0 mld. AUD. Hrubé zadlužení dosáhlo 895,3 mld. AUD (39 % HDP), zatímco čistý dluh (snížený o aktiva) činil 515,6 mld. AUD (22,5 % HDP). Jedná se o lepší výsledky než plánované, kdy např. deficit státního rozpočtu měl dosáhnout objemu 79,8 mld. AUD (3,5 % HDP). Návrh rozpočtu pro rozpočtový rok 2022-2023 počítá se schodkem 78 mld. AUD, což odpovídá 3,4 % HDP. Pozn.: aktuální kurz 15,40 CZK/AUD.

V uplynulém období místní hospodářství čelilo nejen pandemii Covid, ale vzrůstající četnosti přírodních katastrof v podobě požárů nebo záplav rozlehlých území a dále globálnímu ekonomickému zpomalení, vzrůstajícím cenám energetických vstupů a nárůstu inflace. Celé hospodářství se navíc potýká s nedostatkem kvalifikované pracovní síly a čelí relativně velkému zadlužením a strukturálnímu deficitu.

Proto se opatření navrhovaného rozpočtu na období 2022-2023 soustředilo na 3 základní oblasti:

a) snížení životních nákladů obyvatelstva (snížení nákladů rodin na výchovu mladé generace, zlevnění zdravotní péče, podpora dostupného bydlení, podpora nejnižších platů);
b) narovnání rozpočtu v nejdůležitějších oblastech (změna priorit s cílem vytvořit spravedlivější daňový rámec, posílit zdravotní systém a péči o starší populaci, posílit bezpečnost a protikorupční opatření apod.);
c) opatření k podpoře silnější a odolné moderní ekonomiky.

Dále uvádíme konkrétní rozpočtová opatření australské vlády k podpoře ekonomiky. Jedná se o následujících 9 oblastí:

Podpora kvalifikované pracovní síly
Vláda vytvoří 480 tis. bezplatných míst v rámci technického a dalšího vzdělávání (TAFE), což v našem pojetí znamená zejména učňovské vzdělávání. Na modernizaci tohoto systému bude vyčleněno 50 mil. AUD. Pro postižené občany bude vytvořeno dodatečných 20 tis. míst na univerzitách. Ke zlepšení podmínek studentů vč. Zlepšení učeben bude během dvou roků vyčleněno 475 mil. AUD. Budou přijata opatření na zapojení žen do pracovního procesu včetně prosazování genderové rovnosti. Další finanční zvýhodnění podpoří práci důchodců. Další opatření se budou týkat podpory kvalifikované migrace, která během tohoto rozpočtového roku dosáhne 195 tis. pracovníků (nárůst o 30 tis. oproti minulému období).

Energetika
Investice do energetiky v objemu 20 mld. AUD urychlí přechod na čisté a levnější zdroje; součástí bude i výstavba přenosových soustav z míst generování obnovitelní energie do průmyslových a městských oblastí s rozpočtem 10 mld. AUD. Fond investic do regionálního průmyslu v objemu 1,9 mld. AUD je určen k transformaci místního průmyslu s cílem snížit emise a urychlit proces dekarbonizace (pozn.: do roku 2050 plánuje AUS nulové emise). Velká pozornost je věnována elektromobilitě: 500 mil. AUD je vyčleněno na výstavbu elektrických nabíjecích a vodíkových stanic podél silniční a dálniční sítě a dalších 345 mil. AUD jako finanční pobídka při koupi elektromobilů. Výstavba bateriových úložišť v komunách i domácnostech bude podpořena sumou 225 mil. AUD. A nelze opomenout balíček v objemu 100 mil. AUD na osvětu a získání dovedností v souvislosti s využíváním čistých energií.

Klimatické změny a životní prostředí
Na ochranu životního prostředí bude vyčleněno 1,8 mld. AUD. Dalších 200 mil. AUD ročně bude poskytnuto na prevenci přírodních katastrof a další prostředky do oblastí postižených povodněmi. Celkem opatření na prevenci před povodněmi si vyžádá 3 mld. AUD.

Prioritní odvětví s cílem “Made in Australia”
Vytvoření Národního fond pro rekonstrukci v objemu 15 mld. AUD si klade za cíl podpořit produkci vlastních výrobků v Austrálii. Plán zahrnuje 7 prioritních oblastí: obnovitelné a nízkoemisní technologie (vyčleněny 3 mld. AUD), zdravotnická věda (1,5 mld. AUD), doprava, přidaná hodnota v zemědělství, lesnictví a rybolovu, přidaná hodnota v přírodních zdrojích, obranné kapacity a využívání schopností.

Investice do dopravní infrastruktury
Balík v objemu 120 mld. AUD je určen během příštím 10ti roků na investice do dopravní infrastruktury. Zejména se jedná o rozšíření silniční a dálniční sítě po celé Austrálii, ale i o vybudování vysokorychlostního železničního koridoru ze Sydney do Newcastle v NSW nebo o další etapu výstavby tramvajových linek v Canbeře.

Masivní podpora internetu a obecně konektivity
Finanční injekce v objemu 2,4 mld. AUD rozšíří síť optických kabelů do dalších 1,5 mil. budov v rámci investičního plánu National Broadband Network. Dalších 1,2 mld. AUD je vyčleněno na lepší konektivitu na venkově a v odlehlých oblastech v rámci Regional and Rural Australia Plan.

Podpora malých a středních podniků a podnikatelů
Sektor MSP zahrnuje 5 mil. pracovníků a vláda pro sektor vyčlenila 63 mil. AUD na zvýšení jeho energetické účinnosti. Dalších 15 mil AUD je určeno na finanční poradenství a na překonání zdravotních problémů v souvislosti s pandemií Covid.

Regionální rozvoj
Několik programů v celkovém objemu 7,4 mld. AUD je určeno na regionální rozvoj formou transparentních investic ve spolupráci s regionálními radami a skupinami. Příkladem je výstavba sportovišť a knihoven, modernizace letišť a další infrastrukturální projekty regionálního charakteru.

Stimuly do zemědělství
Celkem 1,2 mld. AUD bude poskytnuto farmářům s cílem navýšit jejich výstupy na 100 mld. AUD do roku 2030. Stejná částka bude vyčleněna na dostavbu vodní infrastruktury v rámci “Národní vodní sítě” (např. v Cairns a na Tasmánii umožní zavlažování dalších 115 tis. hektarů půdy). Další 1 mld. AUD je určena na budoucí projekty k posílení bezpečnosti, spolehlivosti a udržitelnosti vodního systému.

Velmi ambiciózní návrh státního rozpočtu se snaží vyřešit jak otázku nedostatku kvalifikované pracovní síly, tak se soustředí s ohledem na celosvětový trend na ekologii i na vybudování energetického systému, který je založen na obnovitelných bezemisních energetických zdrojích. A to vše dokresluje snaha australské vlády dohnat ujetý vlak v podobě budování vlastní výrobní základny ve vybraných oblastech.

Cíle státního rozpočtu i místní australské vlády korespondují se zájmy českých firem při pronikání na místní trh. To potvrzuje i Mapa oborových příležitostí/MOP zpracovaná MZV pro Austrálii, kdy ze 7 prioritních oblastí MOP celkem 5 je totožných s prioritami australské vlády pro zavedení budoucí vlastní výroby ve větším měřítku. Jinými slovy, AUS má v uvedených oblastech nedostatek vlastních výrobních kapacit, které řeší dovozem z celého světa. A zde české firmy mohou nabídnout jak finální výrobky, tak výhledově pomoci se zaváděním vlastní výroby v AUS (samozřejmě s využitím českého know-how, za které se pochopitelně platí). Jedná se o tyto oblasti MOP: důlní a těžební průmysl, energetický průmysl, obranný průmysl, zdravotnický a farmaceutický průmysl, zemědělské technologie. A zbylé 2 české priority z MOP (vodní a odpadní průmysl a ICT) jsou v novém návrhu rozpočtu na období 2022-2023 řešeny samostatnými kapitolami s vydatnými finančními injekcemi.

České firmy mají na australském trhu velké příležitosti. A k tomu jim mohou napomoci i nástroje ekonomické diplomacie. Pro rok 2023 byl pro Austrálii schválen program ekonomických aktivit v zahraničí PROPEA, kdy místní odborná firma, realizátor projektu, zajistí pro český subjekt vybranou službu podle standardního seznamu služeb a česká firma hradí jen 30 % celkové faktury. Dalšími, již schválenými nástroji, jsou projekty ekonomické diplomacie PROPED s účastí na veletrzích OZWATER v oblasti vodního hospodářství v Sydney od 10. května 2023 a druhým veletrhem je Security Exhibition and Conference s důrazem na kybernetickou bezpečnost od 30. srpna 2023 rovněž v Sydney. České firmy si hradí jen cestovní náklady; výstavní stánek a registraci v katalogu a případné vystoupení na konferenci jsou hrazeny z rozpočtu, tedy státem.

Milan Vágner, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Canbeře