english  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: M.Vágner
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Unikátní české výrobky zaujaly návštěvníky na veletrhu OZWATER´23 v australském Sydney

České firmy se představily v Sydney ve dnech 10.-12. května 2023 na české expozici na největším veletrhu v jižní hemisféře v oblasti vodního hospodářství OZWATER´23. Expozici připravilo Velvyslanectví ČR v Canbeře, ve spolupráci se zahraniční kanceláří CzechTrade v Sydney, v rámci projektu ekonomické diplomacie (PROPED). Unikátní technologie EWA pro výrobu vody i v poušti, desolinační jednotky pro domácnosti a podniky nebo pryžové ucpávky si zasloužily oprávněný zájem návštěvníků i odborné veřejnosti.

Veletrh OZWATER každoročně připravuje místní vodohospodářská asociace Australian Water Association, která zanedlouho oslaví 60. výročí vzniku. Letošní ročník se uskutečnil po krátké přestávce zaviněné pandemií Covid-19. Zúčastnilo se ho téměř 250 vystavujících firem z celého světa. Nejvíce pochopitelně z Austrálie a Nového Zélandu, ale silné zastoupení měly i firmy z USA, Velké Británie, Německa, Švýcarska, Izraele a Japonska. Národní pavilón měla jen Česká republika a vodohospodářská asociace ze Singapuru. Veletrh navštívilo téměř čtyři tisíce návštěvníků, zejména z okruhu odborníků v oboru.

Firmy se představily jak na výstavní ploše, tak měly příležitost diskutovat s odborníky z celého světa palčivá témata současnosti během odborného fóra, workshopů a panelových diskusí. „United by Water“ bylo stěžejní téma tohoto ročníku a odborníci se soustředily na témata: nedostatek odborníků v oboru, rostoucí nedostatek vodních zdrojů a jejich bezpečnost, dopady změny klimatu na vodní hospodářství, recyklace a opětovné využívání vody. Samostatný blok pod patronací australského Ministerstva zahraničních věcí a obchodu byl věnován nedostatku pitné vody v rozvojových zemích v regionu Indo-Pacifiku, kterého se zúčastnily zástupci ADB a asociací z rozvojových zemí (Kambodža, Vietnam, Tonga, Indonésie).

České firmy na ploše 18 m2 představily skutečně unikátní výrobky. ČVUT a jeho Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) vyvinulo a na veletrhu fyzicky představilo zařízení EWA (Emergency Water from Air), které i v poušti vyrábí dostatečné množství vody k přežití skupiny osob či k pěstování zeleniny. Větší sestra zařízení pod názvem SAWER byla představena na Expo Dubai. Zástupci ČVUT a výrobní firmy Karbox přijeli do Austrálie s předstihem, aby zařízení EWA odzkoušeli v suchých oblastech ve vnitrozemí kontinentu a mezinárodní zkušebna SGS již testuje vodu vyrobenou přímo v zemi. Navíc EWA má poloviční energetickou spotřebu na výrobu litru vody než konkurenční zařízení z USA, které se již v Austrálii testuje.    

Další technické zařízení, odsolovací jednotku pro domácnosti, představila firma Separionics. Její výrobky nachází široké využití od domácností po průmyslové podniky. Firma se zúčastnila minulého ročníku veletrhu v roce 2019, kde navázala spolupráci s místním zástupcem, který se zúčastnil české expozice. Firma VAPO představila své pryžové ucpávky a vaky, které již v omezeném množství do Austrálie vyváží a hledá další odběratele.

Austrálie, která má i přes nedostatek vodních zdrojů v některých částech země dobře rozvinutou vodohospodářskou strukturu, pokračuje v budování zavlažovacích systémů, přehrad, desalinačních zařízení atd. Za poslední 3 roky vzrostla spotřeba vody v průmyslu a domácnostech o 25 % a zemědělství dokonce o 37 %. Zhruba 70 % dodávek vody spotřebuje zemědělství, které je z poloviny zavlažováno. Hlavními výzvami pro australské vodohospodáře je rostoucí poptávka, klimatické změny a populační růst. Žádané budou nadále technologie a inovace napomáhající rozšíření infrastruktury, zajištění bezpečných zdrojů pitné vody a technologie zajišťující čištění odpadních a průmyslových vod, vč. vzniklých při těžbě nerostů.

Příležitosti pro české firmy v sektoru vodohospodářství jsou v dodávkách vodních turbín, čerpadel, závlahových systémů, produktovodů vč. přečerpávacích stanic, odsolovacích zařízeních, protipovodňových zábran, čističek odpadních vod (z domácností i průmyslových provozů a dolů, a čističek vyrábějících biometan), úpraven vody, sofistikovaných zařízení na výrobu vody ze vzduchu s využitím fotovoltaiky nebo v oblasti chytrých řešení a inženýrských či technických služeb.

České firmy absolvovaly během veletrhu OZWATER´23 desítky serióznějších jednání s potenciálními partnery z Austrálie i dalších zemí, z nichž zhruba polovina má potenciál k dalším rozhovorům, které by měly vést ke komerčním dodávkám. Vnitrozemí australského kontinentu soupeří s rostoucím nedostatkem a zejména cenou pitné vody. Proto české technologie, představené na veletrhu OZWATER´23, mají potenciál zde být komerčně úspěšné. 

Videosekvence z české účasti na veletrhu:

 

Milan Vágner, ekonomický diplomat
Velvyslanectví ČR v Canbeře

 

OZWATER´23

OZWATER´23

OZWATER´23 desalination equipment

OZWATER´23 desalination equipment

OZWATER´23 equipment EWA

OZWATER´23 equipment EWA