english  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Velvyslanec Tomáš Dub k nouzovému stavu

Velvyslanectví České republiky v Canbeře od pondělí 23. března 2020 provedlo řadu vnitřních opatření směřujících k ochraně zdraví a zvýšení hygienických zásad za současné situace šíření viru COVID-19 s cílem zachování všech nezbytných funkcí úřadu a jeho služeb v jakékoliv situaci.

Zároveň, společně s naším generálním konzulátem v Sydney, řešíme v maximální možné míře pomoc českým občanům v nepřehledné situaci vzniklé současnými opatřeními na zamezení šíření koronaviru COVID 19.

Chtěl bych osobně ocenit klidný a věcný přístup všech, kteří se na nás obracejí v nouzi se žádostí o pomoc.

Chtěl bych také osobně ujistit, že pracujeme on-line, získáváme, analyzujeme a poskytujeme informace v reálném čase. Zároveň hledáme rizika v delším časovém horizontu a připravujeme na ně vhodná opatření.

Návštěva velvyslanectví je z hygienických důvodů nadále možná jen po dohodě a přes konzulární okénko. Prosíme Vás ale raději o komunikaci e-mailem. Telefonní komunikace je možná, ale pro přetížení našich linek, jejich výpadků i extrémnímu vytížení našich pracovníků prosíme o Vaše zvážení, je-li opravdu nutná.

V případě potřeby jsme schopni nahradit osobní schůzku videokonferencí poté, co si prostřednictvím e-mailu upřesníme čas a technické provedení.

Všem, kteří hledají cestu domů, uvádíme, že při vědomí vysoké obtížnosti zajištění letu komerčními linkami, stále ještě existuje několik spojení, nyní např. Qatar Airlines.

Prosíme vždy o Vaši kontrolu možnosti využít tranzitu v zemi, přes kterou je letenka nabízena, na webových stránkách českých úřadů v dané zemi.

Ubezpečujeme Vás, že intenzivně pracujeme na dalších možnostech dopravy do ČR/Evropy, ve spolupráci s naším Ministerstvem zahraničních věcí, kolegy z Evropské unie a kolegy z ostatních evropských úřadů v Austrálii a na Novém Zélandu.

Vezměte při tom, prosím, v úvahu, že v současnosti jsou prioritně řešeny repatriace českých občanů z oblastí nejvíce postižených a nejrizikovějších.

Zároveň, jakmile máme informace o možnostech odletu (nebo organizaci jakýchkoliv repatriačních letů), uveřejňujeme je  na našich webových stránkách (www.mzv.cz/canberra; www.mzv.cz/sydney) a rozesíláme textovou zprávou v systému DROZD (pokud nejste zaregistrováni, prosíme o Vaši registraci na www.drozd.mzv.cz ). Nově jsme zřídili i skupinu na Facebooku pod názvem „Pomoc Čechům v Austrálii a na Novém Zélandu“ (https://www.facebook.com/groups/139873690801306/ ), kde můžeme pohotově sdílet aktuální informace, zkušenosti ale nalézat i vzájemnou pomoc, nejen mezi zastupitelskými úřady, ale mezi všemi účastníky navzájem. Prosíme Vás tedy o sledovaní našich webových a facebookových stránek!

V případě, že Vaše cesta není bezodkladná a máte v místě Vašeho pobytu zázemí, prosíme Vás o solidaritu s ostatními, kteří v Austrálii a na Novém Zélandu pobývají krátkodobě a musí řešit akutní situace, ve kterých se jim naše úřady snaží pomoci.

Ještě jednou Vám děkuji za Váš zodpovědný přístup, klid i trpělivost v komunikaci s našimi úřady. Naše práce je díky vysokému vytížení všech pracovníků a nově i technickým problémům spojení ztížená. Rovněž děkuji i za Vaši velkou snahu řešit situaci vlastní cestou.

Tomáš Dub,

Velvyslanec České republiky