česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Euractiv.cz
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Czech-Polish Expert Forum: ministři a další experti diskutovali o česko-polské spolupráci v EU

Spolek pro evropskou politiku ve spolupráci s EURACTIV.cz uspořádal ve čtvrtek 26. 11. 2020 debatu o příležitostech a výzvách pro Česko a Polsko v Evropské unii. Prvního panelu s názvem „Společné ambice v EU“ se zúčastnili ministři zahraniční Tomáš Petříček a Zbigniew Rau, Lukáš Martin ze Svazu průmyslu a dopravy ČR a zástupci think tanků Jolanta Szymańska (PISM) a Vít Dostál (AMO).
 

Na úvod oba ministři zdůraznili strategický význam česko-polských vztahů a vysokou úroveň bilaterální spolupráce v ekonomické, bezpečnostní i kulturní oblasti. Vzhledem k tomu, že Praha i Varšava mají v evropské politice podobné zájmy a v současné době čelí stejným výzvám, je podle ministrů kooperace obou zemí velmi důležitá i ve vztahu k politikám EU. Další panelisté otevřeli i téma spolupráce obou zemí ve V4, v podpoře volného obchodu, či v reakci na krizi způsobenou pandemií COVID-19.

Tomáš Petříček

Tomáš Petříček

Druhého panelu zaměřeného na česko-polské partnerství v bezpečnostní agendě se zúčastnil Tomáš Kopečný (náměstek ministra obrany ČR), Karel Řehka (ředitel NBÚ), Marcin Wróblewski (zástupce ředitele odboru bezpečnostní politiky, MZV Polska), Tadeusz Chomicki (velvyslanec pro kybernetické a technologické záležitosti, MZV Polska) a Wojciech Lorenz (analytik PISM). Diskuze se týkala především současných bezpečnostních výzev v kyberprostoru a spolupráce v rámci NATO a EU v této oblasti.

Akce se uskutečnila v rámci projektu podpořeného Česko-polským fórem.