česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
karpaty8
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: Karpatské česko-polské turistické trasy - setkávání českých a polských turistů na Zakarpatské Ukrajině

Jednalo se o pokračování úspěšného stejnojmenného projektu, který byl realizován v roce 2010. Záměrem druhé fáze projektu bylo dovybudovat v oblasti Zakarpatské Ukrajiny potenciál pro setkávání polských a českých turistů, kteří do této oblasti každoročně přijíždějí, a koordinovat aktivity polských a českých neziskových organizací, které se tímto tématem zabývají. Po dokončení projektu měl tak být vyznačen celý Užanský národní park, který je díky své blízkosti k Užhorodu prestižní a nachází se v zorném poli jak ukrajinských úřadů, tak i novinářů. Výsledkem je tak komplexní síť turistických značek od hranic s Polskem až po Rachiv přes poloniny Boržava, Krasna a Svidovec. Prioritní pro značení je vybudování červené transkarpatské magistrály. Značení bylo prováděno ve spolupráci s ukrajinskou Horskou službou a pod odborným dohledem Klubu českých turistů.

Cíle projektu byly následující:

-          vyznačit 120 km turistických tras v atraktivním Užanském národním parku v blízkosti polských a slovenských hranic a v přilehlém okolí. Tuto oblast každoročně navštíví několik českých a polských turistů, kteří postrádají vhodnou turistickou infrastrukturu a informační systém

-          aktualizace informačního systému na portálu www.podkarpatskarus.net

-          vytištění a instalace pěti informačních panelů s mapou a vyznačenými turistickými trasami pro lepší a rychlou orientaci turistů

-          oslovení dalších skupin turistů prostřednictvím médií a internetu, což povede k dalším organizovaným setkáním českých a polských milovníků Karpat na poloninách Ukrajiny

-          uspořádat fotografickou výstavu ve Varšavě v říjnu  2011 v Českém centru, která bude propagovat projekt

-          udržovat komunikaci všech tří stran, zapojených do projektů značení (Česká republika, Polsko, Ukrajina)

-          další koordinace českých a polských aktivit v ukrajinských Karpatech v roce 2011 i v následujících letech

Plánované výstupy projektu:

-         vyznačení turistických tras v terénu

-         vydání turistické mapy Užanského národního parku s vyznačením tras

-         výroba a instalace informačních panelů s mapou

-         nové kontakty pro české, ukrajinské a polské organizace

-         výstava fotografií ve Varšavě, medializace projektu

Jak již bylo uvedeno,  projekt byl pokračováním projektu obnovy turistického značení na celé Zakarpatské Ukrajině, který v posledních třech letech koordinoval Mgr. Ivo Dokoupil v rámci spolupráce Člověka v tísni o. p. s. a Hnutí DUHA Jeseníky a Karpatského turistického spolku s mnoha dobrovolníky z Polska, ČR, Slovenska a Ukrajiny. Oficiální polskou partnerskou organizací bylo Bieszczadzkie Towarzystwo Cyklistów, které se již  léta věnuje značení zbojnických turistických tras v Karpatech a cyklotras.

V rámci projektu byly realizovány všechny plánované aktivity, byly naplněny dílčí cíle i záměr projektu. Podařilo se rovněž díky realizaci projektu generovat některé další aktivity, které původně nebyly zamýšleny a které výstupy projektu významně zviditelnily (výstava fotografií ve Lvově a Lodzi, tisková konference a prezentace v Užhorodě).

V rámci projektu bylo vyznačeno celkem 120 km pěších letních turistických tras v oblastech polonin Svidovec (33 km) a v Užanském národním parku a okolí. Značení provedli odborníci z ukrajinského sdružení Karpatské stezky a čeští dobrovolníci. Celkem se  značení, které bylo odborně připraveno jak českými, tak polskými a ukrajinskými experty za účasti Horské služby Ukrajiny, účastnilo asi 10 osob. 

Byly dokončeny práce na vydání turistické mapy, která obsahuje všechny doposud v rámci projektu vyznačené turistické trasy. Mapa byla vydána v červnu 2011 a byla distribuována jak v Polsku, tak na Ukrajině a v ČR.

V říjnu se uskutečnila cesta českého koordinátora na Ukrajinu, v jejímž rámci se nad rámec projektu konala tisková konference a prezentace projektu v Užhorodě. Akce se zúčastnili zástupci velvyslanectví ČR v Kyjevě, představitelé místní administrativy a místní novináři a generální konzul ČR ve Lvově. Zájemcům bylo  prezentováno značení v okolí obce Koločava. Akce velice úspěšně přispěla k výměně kontaktů mezi zájemci o značení a rozvoj šetrného cestovního ruchu.

Další koordinační cesta se uskutečnila v prosinci 2011. Byl přepraven materiál do Užanského národního parku a byla dokončena montáž rozcestníků.

V rámci projektu byly připraveny a vyrobeny dva informační panely s mapou obsahující všechny vyznačené trasy v Užanském národním parku a text ve třech jazycích (UA, PL, ČR) o místních zajímavostech a památkách v regionu UNP včetně fotografií. S vedením UNP bylo domluveno, že tyto panely budou na náklady UNP umístěny ve Velikém Berezném a ve Stužici.

Ve spolupráci s konzulátem ve Lvově byla připravena výstava fotografií z oblastí, kudy probíhají značené turistické trasy. Na výstavě byl distribuován trojjazyčný letáček zhotovený v rámci projektu. O projektu značení natočila krátký příspěvek i ukrajinská televize.

Ve spolupráci s Českým centrem ve Varšavě byla uspořádána výstava fotografií Ivo Dokoupila spojená s vernisáží. Výstava je putovní a byla na podzim instalována v Lodzi. Na výstavě byl distribuován trojjazyčný letáček zhotovený v rámci projektu.

V olomoucké knihovně se rovněž uskutečnila výstava fotografií Ivo Dokoupila spojená s přednáškou. Výstava zde byla umístěna celé prázdniny a byly zde distribuovány  letáčky.

Projekt byl propagován i v médiích. Podařilo se umístit zmínku ve vysílání Událostí ČTV a umístit články na českých i polských portálech. Seznam publikací i s fotodokumentací se nachází zde.

V rámci projektu byla aktuálně prováděna údržba internetového portálu www.podkarpatskarus.net, kde jsou zveřejňovány GPS souřadnice vyznačených tras a informace o možnostech ubytování a stravování a o dopravě v oblasti jakož i schémata vyznačených tras. Část informací na portálu byla přeložena do polštiny.