česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
slu_literatura3
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: Rozumíme si navzájem? Možnosti reflexe minulosti v současnosti v české a polské literatuře, jazyce a kultuře 20. století

Záměrem projektu byla reflexe minulosti obou národů (českého a polského) v současnosti, zejména otázka, jak je problematika reflektována v české a polské literatuře, jazyce a kultuře 20. století. Realizátorem byla Slezská univerzita v Opavě. Partnerem projektu byla Univerzita v Opolí (Uniwersytet Opolski).

Zamýšleným výstupem bylo vydání kolektivní monografie s příspěvky českých a polských odborníků na dané téma. Skutečným výstupem byla tedy kolektivní monografie Rozumíme si navzájem? Možnosti reflexe minulosti v současnosti v české a polské literatuře, jazyce a kultuře 20. století obsahující příspěvky na dané téma v češtině a v překladu do češtiny. Monografie obsahuje odborné texty v češtině a polštině. Při jejím slavnostním křtu proběhla o tématech diskuse. Publikace vyšla koncem listopadu 2011. U příležitosti vydání publikace proběhl 30. listopadu 2011 seminář, jehož se zúčastnili autoři, přizvaní hosté a zájemci z řad studentů a veřejnosti. Edice odborných textů českých a polských odborníků bude mít dlouhodobý význam, neboť bude k dispozici čtenářům ve vědeckých knihovnách a jinde. Knižní publikace přispěje k vytvoření impaktu komparativních studií na Ústavu bohemistiky FPF SU v Opavě a jeho Kabinetu literárněvědné komparatistiky. Příspěvky nejsou jen literárněvědně orientované, ale i se zaměřením na jazyk a kulturu (např. divadlo, film), povedou tudíž k posílení interkulturní komunikace. Díky knižní edici bude mít výstup projektu další využitelnost v teorii i praxi. Podrobný příspěvek k vydání monografie byl publikován v Novinách Slezské univerzity (viz příloha).

Česko-polské fórum projekt kofinancovalo částkou 44 800,- Kč.

 

 

přílohy

slu-literatura-noviny 291 KB PDF (Acrobat dokument) 20.3.2012

slu-literatura-monografie 959 KB PDF (Acrobat dokument) 20.3.2012