česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: Filmová přehlídka KINO NA HRANICI

Filmová přehlídky Kino na hranici (Kino na granicy) byl projekt občanského sdružení EducationTalentCulture z oblasti kultury a přeshraniční spolupráce, realizovaný na území Českého Těšína a polského Cieszyna. Hlavním partnerem bylo polské občanské sdružení Stowarzyszenie Kultura na Granicy z Cieszyna.

Hlavním cílem projektu bylo překonávání předsudků a stereotypů, které mohou dělit Čechy, Poláky a Slováky, a především budování pozitivních vzájemných vztahů mezi zeměmi Visegradské čtyřky. Města „na hranici”, kterými bezesporu Český Těšín a polský Cieszyn jsou, mají bohatou společnou historii, minulost i budoucnost. To vše s sebou nese pozitivní i negativní stránky. Filmová přehlídka KINO NA HRANICI se stala příkladem pozitivní spolupráce a budování vzájemných vztahů a aktivit, které mají mnohaletou tradici a především pozitivní image.

Společně byla na přehlídce prezentována díla česká, polská, slovenská a maďarská (filmy, diskuse, setkání s režiséry, koncerty, výstavy, happeningy apod.). Přehlídka byla organizována jako nekomerční akce s doprovodnými aktivitami z oblasti kultury, umění, výchovy a vzdělávání (například filmy pro školy dle odborného výběru a kvalitního obsahu, konference a semináře).

Akce se konala ve dnech 28. dubna – 3. května 2011 a v jejím rámci byly promítnuty 103 filmy, realizováno 24 setkání s filmovými tvůrci, uskutečnily se 3 výstavy, proběhlo 6 koncertů v klubu na zámeckém návrší, uskutečnilo se třídenní setkání filmových producentů a distributorů, proběhly filmové dílny pro studenty filmových škol z ČR, Polska a Slovenska a uskutečnila se též 1 literární beseda.

O atmosféře přehlídky si lze udělat představu z této fotodokumentace.

Česko-polské fórum projekt kofinancovalo částkou 200 000,- Kč.