česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekty realizované v roce 2011: O zvycích a obřadech na Těšínském Slezsku

Projekt realizovaný občanským sdružením Ducatus Teschinensis se obrátil do slezské historie.

Záměrem projektu, na kterém spolupracovalo Muzeum Śląska Cieszynskiego se sídlem v Cieszynie, bylo povzbudit u dětí, mládeže i široké veřejnosti zájem o hodnoty minulosti, o tvůrčí usilování předchozích generací v regionu, ve kterém žijí. Populárně naučnou formou přiblížil nejen obyvatelům Těšínska tradice lidové kultury jejich předků. Současné generaci byla výjimečným způsobem zdůrazněna společná historie Poláků a Čechů, vzájemné prolínání kultur bez zřetele na dnešní politická, geografická či náboženská rozdělení, které v komplikované historii Těšínského Slezska tolik znamenalo. Oba realizátoři tak usilovali o naplnění principu stále znovu ožívající kulturní návaznosti minulého s budoucím v jeho nepřetržitém živoucím spojení generací a jedinců, rodů a národů světa. Vyústěním dlouhodobého sběru materiálů – audio záznamů /orální historie/, dobových fotografií a jejich následného zpracování a doplnění průvodními odbornými texty - byla putovní výstava O zvycích a obřadech na Těšínském Slezsku, která byla instalována v městech a vesnicích v České i Polské republice. Výstava byla komponována systémem kalendářního roku v porovnání s kalendářem lidovým – obřadním. Zvykové a obyčejové opakování každoročních mýtů nejen upevňuje soudržnost lidí, ale také oživuje dávné mytické a magické myšlení a připomíná původní sepětí člověka s přírodou. Výstava je nadále k dispozici zájemcům (organizacím, obcím a školám).

Sebrané materiály a odborné texty byly rovněž využity k vydání knižního alba pod názvem Lidové zvyky a obyčeje na Těšínském Slezsku, Ludowe zwyczaje i obrzędy na Ślasku Cieszynskim. V knize jsou popsány nejen dávné výroční obyčeje a zvyky jako např. masopust či postní doba, ale i zvyky, obyčeje a magické rituály rodinné. Krátce řečeno, je zde přiblížena sféra tradičního „zvykosloví“ Těšínského Slezska. Řada uvedených informací se týká činností a praktik, které buď zcela vymizely nebo přežívají jen v paměti starších obyvatel regionu či v záznamech etnografů a folkloristů. Kniha je zároveň dokladem magicko–náboženských projevů, lidové víry nebo přesvědčení, která nás doprovázela (a některé i nadále doprovázejí) v důležitých okamžicích života, a to jak v rámci celoročního cyklu, tak i v osobní rovině. Kniha je prezentována řadou dobových fotografií a doplněna ilustracemi  lidových malířů Antoniho Szpyrce, Marie Gatnara a řezbami Jozefa Szypuły. Významným komponentem projektu byla úzká spolupráce odborníků z Polska /etnolog Grzegorz Studnicki/ a z České republiky /etnolog Jan Szymik/. Všechny texty  psané v polštině byly přeloženy do češtiny a opačně. Publikace je tedy dvojjazyčná a bohatě ilustrovaná materiály z výše uvedených zdrojů. Po vytištění byla publikace distribuována do měst a obcí Těšínského Slezska i Moravskoslezského kraje, do škol, kulturních institucí, informačních center a  knihoven. Školám a organizacím  je nabízena možnost přednášek autora a editorky publikace s promítáním diapozitivů k danému tématu.

Projekt O zvycích a obřadech na Těšínském Slezsku byl  projektem volně navazujícím na předchozí projekt Ducatus Teschinensis - publikaci Těšínské události.

Česko-polské fórum projekt kofinancovalo částkou 190 000,- Kč.