česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Brána jazykům otevřená III.

V roce 2015 Česko-polské fórum podpořilo projekt Knihovny Jiřího Mahena v Brně s názvem Brána jazykům otevřená III. Cílem třetího ročníku projektu bylo vzájemné poznání jazyků, literatury, kultury a historie českého a polského národa. Společné kořeny se tento ročník hledaly především prostřednictvím osobnosti Elišky Rejčky, české a polské královny. Po jejích stopách se vydali účastníci projektu v Brně a v Poznani.
 

Žáci divadelní školy Łejery připravili divadelní představení, které zahráli na slavnostním večeru pro partnery projektu, představitele obou měst a veřejnost. Slavnostního večera se účastnila velvyslankyně Polské republiky v České republice Grażyna Bernatowicz , primátor města Brna Petr Vokřál a první náměstek primátora města Poznaně Mariusz Wisniewski.

Studenti Základní školy Husova se společně se studenty divadelní školy Łejery vydali po stopách Elišky Rejčky poprvé v Brně v dubnu 2015 v rámci Dnů polské kultury v Brně a posléze v červnu. Během setkání navštívili baziliku Nanebevzetí Panny Marie – památku, kterou nechala Eliška Rejčka zbudovat.

V rámci projektu byla v Brně veřejnosti přístupná výstava Česká a polská královna – Czeska i Polska Królowa v Knihovně Jiřího Mahena v Brně. 13. dubna 2015 proběhla přednáška odborníka z Památníku písemnictví věnována rukopisům Elišky Rejčky a ten samý den studentky brněnské polonistiky prezentovaly jimi připravené komponované pásmo věnované osobnosti Elišky Rejčky . Výstupem výtvarných worshopů oganizavoných  během projektu bylo velké leporelo, které bylo věnováno divadelní škole Łejery, a vytvoření  brožurované knihy o Elišce Rejčce. Mezi další aktivity, kterých se mohla veřejnost během projektu Brána jazykům otevřená III. účastnit, byla například přednáška Dr. Urszuly Kowalské z Univerzizy Adama Mickiewicze „O polských publicistech, kteří se zamilovali do České republiky a Čechů“ realizovaná na FF MU nebo divadlo jednoho herce – Stanislava Hošková „ Já, Eliška Rejčka, někdy královna česká a polská“.

Mezi aktivity v Poznani se řadily Dny české kultury v Poznani, během kterých byly realizovány přednášky pro studenty i veřejnost týkající se královny Elišky Rejčky a  zorganizovány 3 výstavy : Česká a polská královna – Czeska i Polska Królowa, „ Josef Čapek – malíř, básník, spisovatel“ a výstava věnovaná Olze Havlové. Na Historickém institutu Univerzity Adama Mickiewicze se konalo autorské čtení české autorky Kateřiny Tučkové, jejíž kniha „Žítkovské bohyně“ vyšla v polském překladu v roce 2015.