česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Čestným hostem Měsíce autorského čtení byla Ukrajina

V průběhu festivalu Měsíc autorského čtení se představilo 82 autorů z Česka, Polska, Slovenska a Ukrajiny. Právě poslední jmenovaná země byla čestným hostem ročníku 2015. Festival se každý večer přesouval mezi Brnem, Ostravou, Košicemi, Lvovem a Vratislaví.  Vždy se představil jeden domácí a jeden ukrajinský autor. V některé večery přibila i čtení autorů z dalších organizátorských zemí. Napříč všemi pěti městy festival dohromady přilákal na 45 tisíc diváků.
 

Novinkou festivalu se stalo spuštění knižní edice s názvem Knihovna MAČ, která představila 31 ukrajinských spisovatelů vystupujících na festivalu. Edice připravená společně s nakladatelstvím Větrné mlýny bude v nadcházejících letech vždy představovat vybrané autory ze země účastnící se Měsíce autorského čtení coby čestný host. Už v příštím roce se tak českým čtenářům představí přes tři desítky španělských autorů.

Velkou pozornost si během festivalu získala trojice koncertů Kafka Bandu, hudebního projektu českého spisovatele Jaroslava Rudiše a jeho přátel. Skupina audiovizuální formou zpracovává román německy píšícího českého rodáka Franze Kafky Zámek, čímž se snaží přiblížit jeho nadčasové dílo i těm, kteří by si sami knihu normálně neotevřeli.

Kromě autorských čtení a koncertů si během festivalu mohli návštěvníci prohlédnout i několik výstav, mezi nimi například sérii fotografií současného ukrajinského autora Igora Gilba, který vystavoval v brněnském Divadle Husa na provázku. Ve všech pěti organizátorských městech pak byly po dobu festivalu vystavené textově-obrazové koláže představující důležité tváře ukrajinské, polské, slovenské i české literatury.

Dozvuky festivalu pak během roku mohou zájemci sledovat na televizních obrazovkách. Veřejnoprávní stanice z Česka (ČT), Polska (TVP) a Slovenska (RTVS) uvedou dokumentární cyklus Ukrajinská čítanka, který se věnuje 16 vybraným ukrajinským autorům. Na přípravě se společně podíleli čeští a polští dokumentaristé. Projekt navázal již na loňskou Skotskou čítanku s názvem „Don’t worry, be Scottish“