česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dialog přes hranici – setkávejme se a naslouchejme si!

Česko-polské fórum v roce 2015 podpořilo 4. ročník mezinárodního setkání českých a polských studentů v rámci projektu PANTu Dialog přes hranici – setkávejme se a naslouchejme si! V rámci projektu proběhla dvě setkání učitelů a žáků tří ostravských škol – Gymnázia Olgy Havlové, Jazykového gymnázia Pavla Tigrida a gymnázia EDUCAnet a tří polských středních škol ve Varšavě a Ostravě.
 

První setkání se konalo ve dnech 24. – 26. září 2015 ve Varšavě, během kterého proběhl společný studentský workshop Rok 1968 a polsko-české dějiny ve dvacátém století zasvěcený dramatickým událostem z roku 1968. Studenti navštívili Muzeum dějin Polských židů ( POLIN ), Muzeum varšavského povstání a ve smíšených česko–polských studentských skupinách mapovali památná místa židovského ghetta a 2. světové války.

Druhé setkání proběhlo v Ostravě ve dnech 21. – 24. října 2015 v Ostravě, na kterém čeští a polští studenti prezentovali výstupy společného projektu o socialisticko–realistické architektuře a památkách Ostravy i Varšavy. Po prezentaci výstupů si studenti spolu se svými kantory prohlédli industriální oblast Dolní Vítkovice, pevnostní objekt v Darkovičkách, památník II. světové války v Hrabyni a při besedě se setkali s pamětníkem holocaustu Luďkem Eliášem. Setkání bylo zakončeno procházkou po významných místech Ostravy spojené s výkladem jejich historie.

O setkání bylo mezi studenty velký zájem, dohromady se jej účastnilo 48 studentů a 6 učitelů.

V návaznosti na projekt se v období červen – prosinec 2015 uskutečnilo v České republice a Polsku celkem 11 komentovaných veřejných projekcí vybraných filmových dokumentů a filmů doplněné o besedy s autory, historiky, publicisty a politology. Jednalo se o tituly českých režisérů : Paul Wilson – normalizace očima cizince, Ženy v disentu, Plastic People, Krymští Tataři, Zapomenuté transporty, Jan Palach, Jan Zajíc a tituly polských režiséru : Černý čtvrtek, Generál Nil, Varšavské povstání, Střední Evropa kráčí ke svobodě, Popieluszko.

Filmové a dokumentární projekce byly též podpořeny Česko – polským fórem při Ministerstvu zahraničních věcí.