česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Divadelní cena Ferdinanda Vaňka zamířila do Maďarska

Historicky druhou cenu Ferdinanda Vaňka si z Prahy odváží maďarský dramatik Csaba Székly za svou hru Jsou to zvířata. Cenu předala Dagmar Havlová. O vítězi rozhodla 21. listopadu 2015 mezinárodní porota tvořená  polskou dramaturgyní Krystynou Krauzovou, slovenským dramatikem Milanem Lasicou a kanadským spisovatelem Paulem Wilsonem.
 

Samotná cena je pojmenovaná po hrdinovy krátkých her Václava Havla. „Protože ctíme Havlovu ideu nepolitické politiky, pořádáme i naši soutěž jako nesoutěžní. Vyhlašujeme tak sice vítěze, ale ocenění si nakonec odnáší a zaslouží všichni,“ řekl šéfredaktor časopisu Svět a divadlo, který soutěž pořádá. Bez ocenění tedy nezůstalo ani zbývajících 10 prestižních autorů z Běloruska, Česka, Itálie, Maďarska, Polska, Slovenska a Velké Británie, kteří se se do soutěže zapojili. Pro každého z nich byl připraven speciální broušený půllitr, jehož výrobu sponzoroval Karel Schwarzenberg. 

Texty všech zúčastněných autorů jsou k dispozici ve sborníku s názvem Jsou to zvířata a jiné hry s politikou. Soutěž probíhá na základě spolupráce partnerů z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska. Soutěžní texty se tak před koncem roku 2015 představily i v Bratislavě, Varšavě a Budapešti.

Na Slovensku byla soutěž reprezentována  premiérou hry Divná doba, divná láska, divné životy Viliama Klimáčka, v Budapešti scénickým čtením oceněné hry Csaby Székelyho Jsou to zvířata. Ve Varšavě je pak uvedli textem La Loba polské autorky Małgorzaty Sikorské-Miszczuk. Právě ta se v roce 2013 stala historicky první Ceny Ferdinanda Vaňka.

Projekt podpořil International Visegrad Fund, Česko-polské fórum, Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury, Nadace Český literární fond, Státní fond kultury, Maďarský institut v Praze a Polský institut v Praze.

Galerie


Cena Ferdinanda Vaňka