česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Do synagogy na staré filmy a novou hudbu

Projekt Cinegoga již několik let unikátně spojuje historickou židovskou architekturu, němé filmy a živou hudbu. Myšlenka tohoto spojení vychází z časového překryvu období němých filmů, rozkvětu avantgardy a židovského emancipačního hnutí. Historické němé filmy zasazené do kulis pražských synagog a podkreslené živou hudbou tak přinášejí zcela nový pohled na židovskou kulturu.
 

Premiéra šestého ročníku cyklu Cinegoga byla beznadějně vyprodaná dlouho dopředu, stejně tak jako další termíny uvedení unikátního projektu. O hudební doprovod se již tradičně postaral orchestr Berg, který zahrál hudbu pětice mladých skladatelů – Elišky Cílkové, Jana Ryanta Dřízala, Martina Klusáka a Šimona Vosečka z České republiky a Jacka Sotomského z Polska. Všechny premiéry se tradičně odehrávají v prostoru Španělské synagogy zbudované roku 1868 v tzv. maurském slohu. K vidění byly filmy autorů jako Man Ray, Ralph Steiner či Paul Strand.

Díky výjimečným akustickým kvalitám prostoru jsou poklady z předních filmových archivů vždy uváděny s originálním hudebním doprovodem špičkových skladatelů a interpretů. Existuje-li původní či rekonstruovaná partitura, kterou je možné synchronizovat s dochovanou verzí filmu, jsou projekce doprovázeny novým nastudováním původní hudby. Pokud se původní hudba nezachovala, vznikají na objednávku skladby zcela nové. Takovým případem byl i ročník 2015.

Šestý ročník cyklu Cinegoga vznikl za podpory Ministerstva zahraničních věcí v rámci Projektů Česko-polského fóra a řady dalších partnerů.