česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Kino na hranicích jako tmel rozděleného města

Už po sedmnácté se v polském Cieszyně a Českém Těšíně konal filmový festival Kino na hranicích. Během šesti dnů si diváci mohli užít více než stovku českých, polských, slovenských, maďarských a ukrajinských filmů napříč těšínskými kino sály i dalšími netradičními prostory
 

Novinkou sedmnáctého ročníku bylo zařazení tvorby Studia kreslených filmů z Bielska-Białé, ze kterého do světa vyrazily kultovní animované postavičky, mimo jiné Rexík nebo Bolek a Lolek. V programu bylo možné nalézt i stálice, například oblíbené pátrání po těšínských souvislostech ve filmové historii. Tentokrát šlo o soubor filmů podle scénářů a na motivy prózy Ludvíka Aškenazyho, který pocházel z Českého Těšína.

Do programu festivalu organizátoři pravidelně zařazují známá i méně známá jména. Hlavními tahouny sedmnáctého ročníku tak byli Katarzyna Figura, Marcin Krzyszta-łowicz, Stanislav Párnický, Boleslav Polívka, Emília Vášáryová nebo Drahomíra Vihanová. Součástí festivalu bylo kromě projekcí i několik koncertů a celá řada dalšího doprovodného programu.

Akce vznikla v roce 1999 z iniciativy Polsko-česko-slovenské Solidarity s potřebou po poznávání kulturního dění u sousedů z protějšího břehu pohraniční řeky. Do současnosti se na festivalu představilo několik stovek filmů napříč celou středoevropskou kinematografickou scénou.

Sedmnáctý ročník festivalu Kino na hranicích proběhl za podpory Ministerstva zahraničních věcí v rámci Projektů Česko-polského fóra a desítek dalších partnerů.