česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Projekt „Polský rok 1980 a československá reakce na něj“

V průběhu roku 2015 se uskutečnil projekt „Polský rok 1980 a československá reakce na něj“, jehož obsahem byla dokumentace události roku 1980 v Polsku a v Československu. Projekt podpořilo Česko-polské fórum a účastnily se ho organizace Post Bellum, Post Bellum SK a Ośrodek Pamięć i Przyszłość.
 

Cílem projektu bylo zdokumentovat skrze rozhovory s pamětníky stávkové nepokoje ve Wroclawi v roce 1980 a Operaci Krkonoše, kterou v souvislosti s nimi provedla Československá lidová armáda. Moskva chtěla tehdy potlačit polskou revoltu proti komunistickému režimu pod vedením Solidarity invazí vojsk Varšavské smlouvy. V rámci československé „akce Krkonoše“ vyjely v prosincových mrazech k polským hranicím dvě tankové divize posílené motostřeleckými svazky. Oficiálně šlo o cvičení, fakticky se ale vojáci připravovali na vojenský zásah, kterého se mělo účastnit přes 17 tisíc vojáků a víc než 500 tanků. Akce se nakonec z rozhodnutí Moskvy nekonala.

 

Polská organizace Ośrodek Pamięć i Przyszłość natočila v rámci projektu deset rozhovorů s účastníky stávkových nepokojů ve Vratislavi a organizace Post Bellum zodpovídala za natočení dvaceti rozhovorů s účastníky vojenského cvičení Krkonoše. Celkem tedy bylo natočeno 30 rozhovorů, které jsou publikovány jako samostatný projekt na portálu Paměti národa. Pamětnické rozhovory si můžete poslechnout na následujícím odkaze: http://www.pametnaroda.cz/project/witness/id/58/page/1

 

Na závěr projektu následovala v průběhu prosince PR kampaň projektu, jejíž součástí byla prezentace projektu na semináři ve Wroclawi. Oba partneři projektu seznámili publikum se svým výzkumem, setkání byli navíc přítomni i pamětníci vratislavských událostí, kteří program obohatili.