česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-polský kulturní most

Středisko volného času Déčko Náchod ve spolupráci s Qdowa – Kudowa Zdroj uspořádalo projekt Česko-polský kulturní most. Projekt byl zahájen úvodní konferencí v SVČ Náchod, která proběhla ve dnech 22. až 23. února 2016. Během dvou dnů mělo na 50 představitelů vzdělávacího, kulturního a občanského sektoru v Náchodě a Kudowě příležitost se setkat s členy různých neziskových a občanských organizací, představiteli kulturního, sportovního a politického života a veřejností.

Cílem úvodní konference bylo zaměřit se na zmapování potřeb různých sektorů, porovnání jejich činnosti a nabídnutí konkrétní spolupráce jednotlivých organizací. Výsledkem byl začátek intenzivní spolupráce stacionáře Cesta pro postižené děti a mládež v Náchodě s neziskovou organizací se stejným zaměřením v Kudowě, a navázání kontaktů mezi náchodskými skauty a polskými Rowery.

Dalším z výstupů projektu byla fair-trade snídaně v Náchodě, která se uskutečnila 14. května 2016. Během happeningu, kterého se zúčastnilo přes 60 českých a polských účastníků, proběhlo poučení o fair-trade výrobcích a obchodu. Sešli se na ní fanoušci zdravého životního stylu, zájemci o ekologii a další globální témata. Fair-trade snídani předcházela o den dříve uspořádaná fair-trade večeře v Kudowě, která proběhla u příležitosti slavnostního otevření výstavy fotografií o dobrovolnictví v Kudowě a okolí.

Během festivalu studentské tvořivosti Náchodská prima sezóna ve dnech 9. až 14. května 2016 proběhly v rámci projektu otevřené workshopy na téma komunikace, dramatická výchova, moderní tance, breakdance, street dance, kresba pravou mozkovou hemisférou, keramická dílna, orientální tance, korálkování a kyberprostor mladého člověka pro české a polské studenty a návštěvníky festivalu.

Úspěšnou akcí byl také projekt Živá knihovna, který v měsících květen – červen 2016 proběhl na ZŠ Velké Poříčí, Gymnáziu Náchod, Akademii Merkurii Náchod, kudowské Městské veřejné knihovně a ZŠ ve Sloném v Kudowě. Jednalo se o vystoupení živých knih, které reprezentovali představitelé politického a kulturního život. Studenti si je „půjčovali“ a prostřednictvím neformální besedy se dozvídali o životě zajímavých lidí (jiné národnosti, příslušníků menšiny, se zdravotním omezením či s odlišným životním názorem).

Předposledním výstupem byla tradiční hudebně-humoristická akce Polsko-české dny moře, která se uskutečnila 1. až 3. července 2016 v kudowské kavárně Etcetera a lázeňském koncertním prostoru Mušle. Sestávala se z 9 akcí - 8 koncertů a 1 venkovní aktivity pro děti v lázeňském parku, kterých se celkově zúčastnilo kolem 2500 osob. O zábavu se na akcích postaralo na 50 umělců převážně z Polska, ale i z České republiky. Městem prošel „mořský průvod“, který sledovalo okolo 2000 obyvatel a návštěvníků lázní.

Česko – polský kulturní most byl 25. listopadu 2016 uzavřen závěrečnou konferencí v Kudowě, na které se setkali čeští a polští představitelé kulturního a politického života, aby vyhodnotili období mezi oběma konferencemi a provedli evaluaci celého projektu. Práce probíhala v jednotlivých sekcích, kde zástupci všech zúčastněných organizací měli možnost zhodnotit uplynulé období, porovnat očekávání s vlastní realizací a konfrontovat činnost na obou stranách hranice. Výstupy z konference byly předány představitelům měst Náchod a Kudowa Zdrój.

Pod vlivem návštěvy Déčka Náchod a komunikace během projektu se vedení města Kudoma Zdroj rozhodlo zřídit městské Centrum kultury a sportu, které bylo slavnostně otevřeno v prostorách zrušené střední školy 9. října 2016.

Další informace a fotogalerii naleznete na stránkách města Náchod.