česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Dopady Energiewende na energetickou bezpečnost České a Polské republiky

Studii Energiewiede, která byla podpořena Česko-polským fórem, zpracovala Masarykova Univerzita v Brně. Zabývá se dopady přestavby německé energetiky ( tzv. Energiewende ) na sousední země, a především na energetickou bezpečnost České republiky a Polska.
 

Energiewiede má zásadní vliv na fungování středoevropského propojeného trhu s elektřinou.  Ovlivňuje regionální cenu elektřiny a způsob, jakým je elektřina obchodována. To má negativní dopad nejen na rentabilitu zdrojů, ale také zpochybňuje český a polský model centralizovaných energetik, ve kterých stát zaujímá podstatnou roli jakožto garant zajištění stabilního a předvídatelného fungování energetického sektoru.

Výzkum popisuje, jak zainteresované subjekty vnímají Energiewende a dokazuje, že stabilita rozvodné sítě je klíčovým bodem, která v otázce přestavby německé energetiky spojuje české a polské subjekty. Momentálně existuje několik cest, jakými by se Energiewende mohla dále rozvíjet. Úspěšnost takového rozvoje by se odvíjela od vládních politik, které by musely zajistit adekvátní rozvoj portfolia obnovitelných technologií, nebo od spontánního rozvoje decentralizovaných technologií. Ve studii je dále rozebrán vývoj německého trhu, který do jisté míry ovlivňuje trh sousedních zemí. Na příkladu německého trhu je možné si všimnout procesu europeizace, kdy jsou některé německé politiky implementovány do evropských politik, které tak přímo ovlivňují český a polský energetický regulační rámec. Ze studie vyplývá, že problém stability rozvodové sítě by se měl s největší pravděpodobností zlepšit v blízké budoucnosti díky rozvoji phase-shifting transformátorů, které jsou navrženy s cílem snížit neplánované elektrického proudění z Německaz nichž některé jsou již v provozu nebo jsou instalovány na hranicích Německa s jejími východními sousedy.

Českou republiku i Polsko sužuje stejná komplikace, a to relativně uzavřený energetický sektor založený na jedné konvenční technologii.  V případě České republiky je to jaderná energie, která je považována za příliš drahou, nepružnou a příliš riskantní vzhledem k dlouhým lhůtám konstrukčního schvalování, během kterých by se energetický trh mohl kompletně změnit. V případě Polska je to uhlí, které je jak ekologicky, tak ekonomicky neudržitelným zdrojem energie. Výsledným doporučením směřovaným osobám s rozhodovací pravomocí je proto vzít na vědomí současné trendy v rozvoji energetických technologií a soustředit se na diverzifikované, pružné systémy.

Cílem výzkumu bylo představit komplexní podobu současné německé elektroenergetiky a mechanismus propojení trhů s elektřinou mezi Německem, Českou republikou a Polskem. Výsledky výzkumu, spolu s navrhnutým doporučením, byly prostřednictvím kulatého stolu v Praze prezentovány zainteresovaným subjektům české a polské státní správy a odborné veřejnosti.

přílohy

studie energiewende 3 MB PDF (Acrobat dokument) 4.1.2017