česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

BRÁNA JAZYKŮ OTEVŘENÁ: 1918 –2018 / BRAMA JĘZYKÓW OTWARTA: 1918 –2018

Projekt Knihovny Jiřího Mahena v Brně „Brána jazyků otevřená: 1918 – 2018“ navázal na úspěšné tři předchozí ročníky, jejichž cílem je prohlubování vzájemného poznávání jazyků, literatury, kultury a historie obou národů. Nově se v roce 2018 pozornost soustředila především na stoleté výročí samostatnosti našich republik, rozpad Rakouska-Uherska a ustanovení První československé republiky a Druhé polské republiky.

První aktivity proběhly v březnu v rámci Veletrhu knih pro děti, mládež a rodiče v Poznani. Bylo na nich prezentováno město Brno, Knihovna Jiřího Mahena v Brně (KJM), knihy oceněné Zlatou stužkou České sekce IBBY. Pro děti byly připraveny kvízy a výtvarné aktivity.

Hlavní programy proběhly v rámci Dnů polské kultury v Brně v dubnu 2018
a Dnů české kultury v Poznani (DČK) v říjnu 2018. V centru Brna byla v dubnu prezentována výstava velkoformátových fotografií Skvosty česko-polského pohraničí a v KJM další tři výstavy. Výstavu Velkopolské povstání 1918 – 1919 připravilo po obsahové stránce Muzeum Velkopolského povstání z Poznaně a vytištěna byla z finančních prostředků Generálního konzulátu PR v Ostravě. Výstavu Józef Piłsudski – polský a evropský státník zprostředkoval, stejně jako výstavu na náměstí Svobody, Polský institut v Praze. Třetí výstavu Visla očima POLONUSU připravil POLONUS polský klub v Brně ve spolupráci s KJM. Pro pozvané základní školy byly realizovány programy: Staň se malým znalcem Poznaně, česko-polská čtení: Julian Tuwim dětem, Pověsti Brna a Poznaně a workshop Rok v lese, inspirovaný knihou Emilie Dzubiak. Ve spolupráci s Jihomoravským Krajským úřadem se do programů DPK zapojilo rovněž Lodžské vojvodství. V Brně se představil lidový soubor písní a tanců ŁÓDŻ. Lodžská univerzita vyslala také dvě přednášející, které představily nositele Nobelovy ceny za literaturu Władyslawa Reymonta a Dvě tváře polské historie ve filmech Andrzeje Wajdy a Andrzeje Źuławského. Velkopolské muzeum nezávislosti z Poznaně se prezentovalo přednáškou dr. Hab. Olafa Bergmanna Cesta k nezávislosti Polska. Společné mise československých a polských vojáků přijel představit plk. dypl. w st. Spocz. Ryszard Woźniak z Wroclavi. Nejvíce návštěvníků přilákala přednáška Mgr. Romana Madeckého, Ph.D. o rozdílech v češtině a polštině Já o voze, ty o koze a debata historiků PhDr. Petra Blažka, Ph.D. a doc.. PhDr. Jiřího Friedla, Ph.D., DSc. nazvaná sPOLeCZně: polské a české století 1918–2018, moderovaná doktorem Madeckým.

Do programu Muzejní noci v Brně se v květnu v KJM s hodinovým programem zapojil folklórní soubor Poligrodzianie z Poznaně. Polské programy byly zařazeny i do programu festivalu RE:publika v třítýdenním programovém maratonu na brněnském výstavišti. Proběhlo zde LiStOVáNí z knihy Jerzyho Kosińského - Byl jsem při tom a tři workshopy ke knihám Iwony Chmielewské: Kłopot, Cztery zwykłe misky a W kieszonce.

V září v rámci Babylonfestu úspěšně vystoupil v Brně mužský pěvecký sbor z Jablunkova. V říjnu byla v KJM umístěna česko-polská výstava Knihovny Raczyńskich Kdo kromě Hrabala, kdo kromě Tokarczuk, věnovaná česko-polským překladům. V říjnu se v Poznani představila česká kultura v rámci DČK. Vedle představení moravského folklóru (soubor Líšňáci), hudby, architektury, literatury, či jazykových rozdílů (opět přednáška R. Madeckého) a historie, nebo česko-polských čtení pro děti (z knih bratří Čapků) umožnila návštěva i výměnu zkušeností mezi českými a polskými knihovníky i univerzitními pedagogy.

V listopadu byla v Brně nezávislost Polska oslavena speciálním vystoupením souboru Błędowice. Velké návštěvnosti se těšil i diskusní večer Volyň: polská a česká paměť / Večery s reportéry s polským reportérem Witoldem Szabłowským. Večer moderovala Lucie Zakopalová z Polského institutu v Praze, který pomohl celou akci zorganizovat.

Oslavy nezávislosti a Velkopolského povstání se za účasti zástupců KJM konaly v prosinci v Poznani.

Projekt „Brána jazyků otevřená: 1918 – 2018“ umožnil připomenout významné momenty z historie našich států i osobnosti z oblasti literatury, filmu a dalších oblastí kultury. Tematicky byl důraz kladen na polsko-české paralely (společný boj za svobodu; společné vojenské mise Čechů a Poláků – ve spolupráci s Československou obcí legionářskou) i na rozdíly (osudy Poláků na Volyni vs. osudy volyňských Čechů). Za důležité je možné považovat maximální zapojení škol, zvýšení vzájemného poznání, umožnění setkání
a navázání osobních kontaktů.

 

Obr. KJM

Obr. KJM