česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kantor 2018
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Hlavními hosty projektu Kantor 2018 byli režiséři Petr Zelenka a Andrzej Jakimowski

Projekt Kantor je společným projektem Asociace českých filmových klubů a polské nadace Fundacja In Situ. Jeho výsledkem byl v roce 2018 filmový program, jenž byl součástí dvou významných festivalů - Letní filmové školy (27. 7. – 4. 8. 2018) a přehlídky Hommage à Kieślowski (15. – 16. 9. 2018).
 

V rámci festivalu Letní filmová škola bylo představeno osm nejnovějších polských filmů. V české předpremiéře byly uvedeny filmy - Útěk, který je zdařilým výsledem polsko-české koprodukce a snímek Tvář, který později uvedla AČFK do české kinodistribuce. Kromě nich byly promítnuty rovněž polské snímky: Studená válka, Tichá noc, Nina, Věž. Jasný den, Srdce lásky a Nejlepší. Svou českou premiéru měl na festivalu také film Jednoho dne v listopadu Andrzeje Jakimowského. Projekce snímku byla součástí kompletní retrospektivy tohoto polského režiséra, který byl hlavním hostem projektu Kantor. Společně se svojí manželkou Ewou, jež na filmech spolupracuje jako scénografka, osobně uvedli všechny své předchozí filmy - Přimhuř oči, Fígle a Imagine. Svoji společnou uměleckou tvorbu představili i v rámci přednášky, na které přiblížili publiku své umělecké vize a pracovní postupy.

Prioritou festivalu Letní filmová škola jsou úvody zajišťované odborníky před projekcemi filmu. Výjimkou nebyly ani polské filmy uváděné díky projektu Kantor. Letos zajišťovali úvody tito experti: Maciej Gil, Kamila Dolotina či Petr Vlček. Součástí programu byla rovněž odborná přednáška s názvem “CK Monarchia”, ve které společně představili Iwona Łyko (Národní filmový archív) a Petr Vlček (LFŠ) obraz Habsburské monarchie v českých a polských filmech. Cílem přednášky bylo připomenutí nejen výročí vzniku obou republik, ale zejména společná historie obou zemí v rámci této monarchie. Přednášku doplnily ukázky filmů a rovněž exkluzivní archivní filmové materiály z fondů NFA.

Další část projektu probíhá na území Polska v rámci přehlídky Hommage à Kieślowski v lázeňském městečku Sokołowsko nedaleko Valbřicha. Hlavním hostem přehlídky se stal významný český režisér Petr Zelenka, který je i v Polsku nadále velmi populární. Osobně zde uvedl výběr svých filmů, konkrétně Příběhy obyčejného šílenství, Rok ďábla a Bratry Karamazovy. Byl k dispozici divákům i po projekcích, kde jej doprovázel kameraman Miro Gábor. Petr Zelenka se společně s dalšími polskými tvůrci zúčastnil také diskuse na téma “svoboda v umělecké tvorbě“.

Další informace viz rovněž níže uvedené odkazy:

https://2018.lfs.cz/

http://www.hommageakieslowski.pl/pl/

 

Galerie


Hlavními hosty projektu Kantor 2018 byli režiséři Petr Zelenka a Andrzej Jakimowski