česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

„Pouštní krysy“ Češi a Poláci v tobruckém pekle

O Češích a Slovácích, kteří u Tobruku bojovali, se svět dozvěděl až v roce 2008, kdy se v kinech začal promítat film Tobruk režiséra Václava Marhoula. Diváci tohoto snímku mohli zaznamenat mimo jiné to, že Češi a Slováci o tento libyjský přístav bojovali v rámci polské brigády. Jsou tak – vedle českých letců z polských peruti RAF – ojedinělým příkladem polsko-českého „bratrství v boji“. Polský vojenský historik Daniel Koreś mapuje tuto epizodu druhé světové války v rámci cyklu Echo24 a Polského institutu – sPOLeCZně. Češi a Poláci 1918 – 2018.

Dlouhá desetiletí byla tobrucká epizoda – celkem sedmitýdenní výseč z dějin druhé světové války – spíše zapomenutá. A to i přesto, že se uskutečnila během proslulých pouštních bojů s německo-italskou Panzergruppe „Afrika“, které velel legendární generál Erwin Rommel, přezdívaný „Pouštní liška“. Ani to nebyla záruka slávy, jelikož čeští vojáci, kteří se účastnili obrany Tobruku, patřili k armádě podléhající velení exilové vlády, zatímco v dobách komunismu se hovořilo především o zásluhách jednotek generála Ludvíka Svobody, které se utvořily v SSSR a na pancíři sovětských tanků přivezly do Československa stejnou porobu jako jednotky Zygmunta Berlinga do Polska. Vraťme se ovšem na začátek příběhu.

Čeští a slovenští vojáci se na Blízký východ pod britským vedením dostali přesně v témže okamžiku jako vojáci polští – v roce 1940 byla na území francouzských protektorátů Sýrie a Libanonu zřízena organizační střediska jednotek tzv. Levantské armády, kterou měly – jak se plánovalo – tvořit především francouzské koloniální a spojenecké (polské a české) jednotky.

Zbytek článku naleznete na webu echo24.cz na následujícím odkazu:

https://echo24.cz/a/SWUfr/poustni-krysy-cesi-a-polaci-v-tobruckem-pekle