česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: SŚ
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Škola pro sluchově postižené: Valašské Meziříčí / Krakow : „Po stopách demokracie – T. G. Masaryk a Józef Piłsudski“

Střední škola pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí realizovala na podzim roku 2018 spolu se školou pro neslyšící v Krakově projekt Po stopách demokracie. Projekt byl realizován jako příspěvek k oslavám 100 let vzniku samostatného státu a v jeho rámci byly představeny zásadní osobnosti z hlediska nabytí samostatnosti Československa a Polska – T. G. Masaryk a Józef Piłsudski.

V rámci projektu se uskutečnila dvě česko-polská setkání studentů a učitelů. První proběhlo 18. – 20. září ve Valašském Meziříčí a druhé 16. – 18. října v Krakově.

Pro první setkání ve Valašském Meziříčí si studenti připravili bohatý program, jehož součástí byla řada akcí: prezentace školy, představení osobnosti T. G. Masaryka, návštěva výstavy „Ať žije republika!“ v zámku Kinských či outdoorová GPS hra pro smíšené česko-polské skupiny studentů, kdy studenti hledali studenti ve Valašském Meziříčí a v jeho okolí místa spojená s tématy projektu, tj. se 100 lety vzniku demokracie a s osobností T. G. Masaryka.

V polském Krakově studenti navštívili významná místa spojená s historií samostatného polského státu a s osobností generála Józefa Piłsudského, jako například Vojenské Muzeum, Vrch Piłsudského a samozřejmě i královské sídlo Wawel.

Během obou setkání měli studenti i učitelé možnost účastnit se mnoha dalších zajímavých sportovních a relaxačních aktivit, během kterých byla navázána i nová přátelství. Významnou součástí projektu byla také výstava tvorby žáků MŠ, ZŠ a SŠ pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí nazvaná 100 malby/kresby/video/floristika, která se konala od 16. října do 11. listopadu 2018 v galerijním centru zámku Žerotínů ve Valašském Meziříčí. Výstava byla zahájena vernisáží dne 15. října 2018. Žáci a studenti školy na ní vystavovali výtvarné práce na téma T. G. Masaryk a architektura první republiky, studenti multimediálního kroužku představili fotografie a dokumentární videa z prvního studentského setkání, studenti zahradnického oboru výstavu doplnili o dobové květinové vazby.

 

Viz rovněž informace na internetových stránkách MŠ, ZŠ a SŠ pro sluchově postižené ve Valašském Meziříčí.

- Po stopách demokracie – slavíme 100 let republiky

- Slavíme 100 let ČR

- Polsko – Krakow

 

Galerie


Škola pro sluchově postižené: Valašské Meziříčí / Krakow : Po stopách demokracie – T. G. Masaryk a Józef Piłsudski