česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Cena Václava Buriana
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Třetí ročník básnické soutěže Cena Václava Buriana

Po úspěšných prvních dvou ročnících uspořádal 28. září 2018 Výbor pro Cenu Václava Buriana Olomouc, z. s., již třetí ročník básnické soutěže Cena Václava Buriana Olomouc. Festival, který si již získal své příznivce, opět přinesl vysokou básnickou úroveň všech zúčastněných a současně podtrhl skutečnost, že Střední Evropa si má navzájem co nabídnout. Nechybělo ani překvapení.
 

Cena Václava Buriana Olomouc je středoevropské soutěžní literárně-kulturní setkání, které v Olomouci poprvé uspořádal Výbor pro Cenu Václava Buriana, z. s., v roce 2016. Soutěž má dvě kategorie – Za poezii a Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu.

Výbor pro Cenu Václava Buriana jmenoval na začátku roku 2018 mezinárodní porotu, která pak nominovala čtyři básníky na cenu Za poezii a jednoho kandidáta na cenu Za kulturní přínos ke středoevropskému dialogu. Všichni kandidáti byli ze zemí střední Evropy: z České republiky, Slovenska, Polska a Rakouska. Na cenu za poezii byli nominováni Varšavan Jarosław Mikołajewski, Pražan Jakub Řehák, Michal Habaj z Bratislavy a Ví­deňanka Cornelia Hülmbauerová.

V den konání akce – 28. září 2018 – básníci před publikem v olomouckém divadle Na Cucky přednesli své verše a porota (ve složení Leszek Engelking, PL, Petr Borkovec, ČR, Mária Ferenčuhová, SR, Sabine Eschgfallerová, RR, a Tomáš Tichák, časopis Listy) o jejich díle veřejně diskutovala. Poté v ústraní vybrala vítěze. Současně proběhlo divácké hlasování o vítězi.

Na rozdíl od předchozích dvou ročníků se tentokrát porota nemohla dohodnout. Její tajné rokování a hlasování se značně protáhlo a výsledkem byl nakonec kompromis: laureáty se stali dva básníci, Michal Habaj a Jarosław Mikołajewski, kteří tak získali originální brože a každý finanční prémii 500 eur. Cenu diváků a 100 eur si odnesla Cornelia Hülmbauerová.

Další částí programu byla beseda s Andrzejem Jagodzińskim, polským publicistou, překladatelem české a slovenské literatury a diplomatem, který získal Cenu Václava Buriana v kategorii Za přínos ke středoevropskému dialogu (a finanční odměnu 1000 eur). Moderovali ji polonista a překladatel Jan Jeništa a politolog Patrik Eichler.

Ve večerních hodinách se uskutečnily slavnostní vyhlášení vítězů, předání cen a vyhlášení a předání ceny diváků. Ceny pro vítěze, brože, letos doznaly významné změny: v prosinci zemřel jejich původní tvůrce Andreas Steiner. Členové Výboru se po dlouhém rozvažování rozhodli pro úplně nový design šperku, který vytvořila umělecká sklářka Eva Heimbergerová z Amstette­nu. Původně stříbrné brože tak byly nahrazeny brožemi ze skla a palla­dia. Společný jim nicméně zůstal motiv otazníku výtvarníka Martina Buriana, který je současně logem celého festivalu.

Program byl tradičně zakončen koncertem v Hospodě U musea / Ponorce. Tentokrát na něm vystoupila polská kapela Zgniłość se zpěvákem básníkem Marcinem Świetlickým. Návštěvníci Ponorky ocenili bouřlivým potleskem i skandováním o přídavek skvělý výkon sedmi Poláků se saxofony, trubkou, klávesami, perkusy, kontrabasem a Świetlického poezií.

Akci letos navštívilo přes 300 lidí z Olomouce a blízkého i vzdáleného okolí, přijeli také návštěvníci z Polska, Slovenska a Rakouska. Mezi diváky byli jak například studenti olomouckých středních a vysokých škol, tak i lidé, kteří se zajímají o kulturní dění v Olomouci. To svědčí o tom, že akce již má dobré renomé nejen v České republice, ale i v zahraničí a pořadatelům se daří šířit povědomí o Olomouci coby městu kultury a středoevropského dialogu. Internetový literární zápisník dokonce uvádí, že z ceny Václava Buriana se po pouhých třech ročnících stala nejprestižnější česká cena za poezii. O festivalu přinesly zprávy také literární časopisy Host, Literární noviny, A2, dvouměsíčník Listy, z polských tiskovin například Gazeta Wyborcza. O zájmu o festival svědčí i hojně navštívené facebookové stránky akce, na nichž probíhal v den soutěže přímý přenos celého básnického klání i následných besed.

Hojná účast polských zájemců o poezii i ohlasy v tamních médiích svědčí o tom, že se v Olomouci stále daří rozvíjet česko-polské vztahy. Pořadatel festivalu, Výbor pro Cenu Václava Buriana, z. s., tak naplňuje myšlenku, která vedla k jeho založení: udržovat a rozvíjet odkaz významného olomouckého polonisty, publicisty a překladatele, předčasně zesnulého Václava Buriana.

Galerie


Třetí ročník básnické soutěže Cena Václava Buriana