česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

3KINO: Pravidelné projekce 3Kino uvádí a Mezinárodní filmový festival 3Kino-Praha

V rámci projektu „Pravidelné projekce 3Kino uvádí a Mezinárodní filmový festival 3Kino-Praha“ realizovaného spolkem 3KINO, z.s. bylo realizováno sedm stěžejních filmových projekcí, dále jedna přidaná projekce krátkého filmu, osmnáct dodatečných resp. přidaných projekcí celovečerního filmu, diskuse a debaty k promítaným filmům a pokračovalo uvádění dvou polských filmů v rámci české distribuce. Díky realizaci projektu byla propagována polská kinematografie v ČR, bylo spolupracováno s Polským institutem v Praze a partnerskými festivaly v Polsku, diváci měli příležitost zhlédnout filmy, které se v české distribuci běžně nevyskytují a rovněž se setkávali s tvůrci a odborníky při diskusích po projekci.
 

3KINO, z.s. o svém projektu:

„S propagací projektu a tím i polské kinematografie jako celku jsme započali již v měsíci lednu a únoru 2018, přičemž jako nanejvýš vhodný propagační nástroj nám sloužily projekce filmu Nejlepší (Najlepszy, r. Łukasz Palkowski, Polsko, 2017), který se nám koncem loňského roku díky dobré spolupráci s producentem filmu Krzysztofem Szpetmańskim povedlo přivést do distribuce v pražských kinech. Film jsme promítali 2x v měsíci lednu 2018 (9. 1. v kině Atlas a 12. 1. v kině Evald) a 2x v měsíci únoru (27. 2. a 28. 2. v kině Atlas).

V měsíci březnu 2018 (27. 3.) se konala ve Velkém sále kina Atlas projekce prvního stěžejního filmu našeho letošního projektu Tam a zpět (Tam i z powrotem, r. Wojciech Wójcik, Polsko, 2001). Představení jsme pojali jako vzpomínku (zemřel dne 1. 2. 2018) a z jeho filmografie jsme vybrali právě tento, mnohonásobně oceňovaný film jak v Polsku, tak i v zahraničí. Součástí večera bylo také uvedení jednoho z nejoceňovanějších krátkých filmů této sezóny Já a můj táta (Ja i moj tata, r. Aleksander Pietrzak, 2017), kdy možnost promítnutí jsme neplánovaně na poslední chvíli získali. Konečně, rovněž jsme v tomto měsíci využili možnosti zopakovat velmi úspěšnou projekci ze 4. ročníku našeho Mezinárodního filmového festivalu 3Kino – Praha, konaného v měsíci listopadu 2017, a to film Umění milování (Sztuka kochania, r. Maria Sadowska, Polsko, 2017), který byl tehdejším zahajovacím filmem festivalu. Toto opakované uvedení jsme uspořádali dne 28. 3. v kině Atlas.

V měsíci dubnu 2018 (24. 4.) následovala projekce druhého stěžejního filmu s názvem Bikini Blue (r. Jarosław Marszewski, Polsko, 2017). Této české premiéry snímku se zúčastnil spoluscenárista Anthony Marais, který byl ještě dlouho po projekci k dispozici divákům pro jejich dotazy a postřehy. Tvůrce opakovaně vyjádřil pochvalná slova k vřelému přijetí filmu a plnému Velkému sálu kina Atlas. Kromě tohoto díla se nám v měsíci dubnu povedlo uspořádat další projekci filmu Umění milování (4. 4. v kině Evald) a Nejlepší (5. 4. v kině Atlas). S úspěchem jsme 25. 4. v kině Atlas rovněž uvedli film Bobry (r. Hubert Gotkowski, Polsko, 2013), který slavil úspěch na vůbec prvním ročníku našeho MFF 3Kino - Praha v roce 2014.

Měsíc květen 2018 byl příležitostí pro uvedení vítězného filmu předchozího ročníku prestižního Festivalu polských filmů v Gdyni Tichá noc (Cicha noc, r. Piotr Domalewski, Polsko, 2017), což byl třetí stěžejní film našeho letošního projektu. Poprvé jsme ho uvedli 15. 5. a s ohledem na to, že předprodej vstupenek dlouho dopředu předpovídal plnou obsazenost Velkého sálu kina Atlas, rovnou jsme zavčasu přidali dodatečnou projekci dne 22. 5., která se setkala se stejně velkým úspěchem. Kromě toho jsme ještě v květnu (29. 5. v kině Atlas) stihli realizovat další promítnutí snímku Nejlepší.

Měsíc červen 2018 (12. 6.) patřil polskému divácky nejúspěšnějšímu snímku sezóny Noc plná zázraků 3 (Listy do M. 3, r. Tomasz Konecki, Polsko, 2017) a zároveň jeho české premiéry. S ohledem na tématiku jsme k tomuto čtvrtému stěžejnímu filmu připojili trochu recese a nadsázky a projekci zrealizovali právě v letním měsíci. Nad tento rámec je určitě nutno zmínit, že díky dobré spolupráci se Studiem Filmowym Zebra jsme mohli uspořádat druhé uvedení filmu Bikini Blue (5. 6.), jehož se opět jako host zúčastnil spoluscenárista Anthony Marais. Posledním naším představením před prázdninami bylo připomenutí filmu Ederly (r. Piotr Dumała, Polsko, 2016), jehož jsme stále distributory na území České republiky. Všechna tři představení se odehrála v kině Atlas.

Po plánované pauze v prázdninových měsících jsme v realizaci projektu pokračovali v září 2018. Ve spolupráci s Polským institutem v Praze v rámci projektu „sPOLeCZně“ jsme dne 11. 9. uvedli pátý stěžejní film Via Carpatia (r. Klara Kochańska a Kacper Bajon, Polsko, 2018), a to krátce po světové premiéře na MFF v Karlových Varech, kde se snímek setkal s dobrým diváckým přijetím v rámci uvedení v soutěžní sekci „Na východ od Západu“. Při této příležitosti jsme měli tu čest hostit renomovanou polskou herečku Julii Kijowskou, která ve filmu ztvárnila hlavní roli a zároveň se podílela na scénáři.

Rovněž v měsíci září 2018 (25. 9.) jsme opět ve Velkém sále kina Atlas uváděli šestý stěžejní film Tenkrát v listopadu (Pewnego razu w listopadzie, r. Andrzej Jakimowski, Polsko, 2017). Přivítali jsme dalšího klíčového polského tvůrce, a to samotného režiséra a scenáristu Andrzeje Jakimowského. I tento náš host vyjádřil velkou spokojenost s návštěvou a pochválil, že se jedná o události, které jsou typově a zaměřením přesně podle jeho srdce – upřímná a nefalšovaná setkání lidí a diváků s láskou a vášní k filmovému umění.

Měsíc říjen 2018 byl zejména ve znamení finálních příprav 5. ročníku Mezinárodního filmového festivalu 3Kino – Praha, který byl rovněž součástí našeho letošního projektu. Přesto jsme však na naše diváky nezapomněli a rozhodli jsme se ve spolupráci s kinem Atlas připomenout čtyři kvalitní celovečerní filmy, kterým se poštěstilo dostat se do české distribuce. Ve dnech 2. 10., 9. 10., 16. 10. a 30. 10. jsme postupně v Malém sále kina Atlas promítli snímky Tvář (Twarz, r. Małgorzata Szumowska, Polsko, 2018), Studená válka (Zimna wojna, r. Paweł Pawlikowski, Polsko, 2018), Spojené státy lásky (Zjednoczone stany miłości, r. Tomasz Wasilewski, Polsko, 2018) a Věž, jasný den (Wieża. Jasny dzień, r. Jagoda Szelc, Polsko, 2017).

V měsíci listopadu 2018 (1. 11.) proběhla další česká premiéra polského filmu a projekce sedmého stěžejního filmu letošního projektu. Teprve druhé zahraniční uvedení filmu Trenérova dcera (Córka trenera, r. Łukasz Grzegorzek, Polsko, 2018) bylo zároveň zahajovacím filmem 5. ročníku Mezinárodního filmového festivalu 3Kino – Praha. Zcela zaplněný Velký sál kina Atlas mohl zároveň přivítat režiséra a producentku filmu – Łukasze a Natalii Grzegorzek, kteří již mají na svém kontě veleúspěšný debut Kamper (2016), který jsme v minulosti v rámci našich aktivit rovněž uváděli. Stejně jako tvůrci předchozích filmů, byli více než milými hosty. Uvedení Trenérovy dcery sklidilo obrovské uznání autorům. Není bez zajímavosti, že premiéra snímku byla v polských kinech plánována až na březen roku 2019 a naši diváci měli tedy exkluzivní možnost zhlédnout film s téměř půlročním předstihem. 5. ročník MFF 3Kino trval až do 8. listopadu a v jeho rámci jsme uvedli přes 40 filmů, přivítali 25 hostů a uspořádali 2 workshopy a nově také divadelní představení Sebeupálení – monodrama známého polského herce Przemysława Bluszcze v režii Krzysztofa Szekalského.

Uplynulý rok jsme v prosinci 2018 zakončili přidanými projekcemi filmů Tenkrát v listopadu (4. 12. v kině Atlas) a také Jako pes s kočkou (Jak pies z kotem, r. Janusz Kondratiuk, Polsko, 2018), jehož premiérové uvedení během 5. ročníku MFF 3Kino – Praha vyvolalo velké nadšení, a to zejména díky přítomnosti jednoho z herců v hlavní roli Olgierda Łukaszewicze, což byl jeden z nejvzácnějších hostů, které jsme měli tu čest za celou dobu naší činnosti u nás v Praze přivítat. Přidaná projekce tohoto filmu proběhla dne 11. 12. v kině Atlas a šlo o poslední představení, které jsme v roce 2018 v rámci tohoto projektu uspořádali.“

Viz rovněž informace na internetových stránkách 3KINO.