česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Asociace pro mezinárodní otázky (AMO): Česká republika a Polsko v současné Evropě – analýza a diskuse klíčových témat

Projekt „Česká republika a Polsko v současné Evropě – analýza a diskuse klíčových témat“ se věnoval zhodnocení vztahu České republiky a Polska k evropské integraci a toho, nakolik témata bezprostředně související s Evropskou unií ovlivňují politický vývoj v těchto dvou zemích a jaké mezi oběma zeměmi existují paralely a rozdíly.

V rámci projektu realizovaného v průběhu roku 2019 Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) ve spolupráci s časopisy Demokratický střed a Kultura Liberalna bylo vydáno celkem 12 článků zaměřujících se na tři širší tematické okruhy – politiku Východního partnerství, která v uplynulém roce oslavila 10 let od svého založení, volby do Evropského parlamentu, které proběhly v květnu a konečně říjnové parlamentní volby v Polsku. Tyto okruhy poskytly autorům a autorkám z České republiky a Polska možnost identifikovat v obou společnostech význam témat souvisejících s Evropskou unií. Uveřejnění překladů textů do druhého jazyka umožnilo českým i polským čtenářům sdílet perspektivu jejich souseda. V rámci projektu proběhly rovněž dvě debaty otevřené široké veřejnosti s účastí českých i polských vystupujících.

Diskuse o otázkách souvisejících s Evropskou unií je v České republice i v Polsku specifická a nikoli zcela konformní s unijním mainstreamem. Geografická blízkost států a částečně sdílený historický kontext i členství ve Visegrádské skupině dávají oběma státům často možnost vymezovat se vůči Evropské unii podél sdílených linií. Zároveň z debaty vyplynulo mimo jiné i to, že se kampaně před volbami do Evropského parlamentu soustředily spíše na domácí témata. Řadě politických stran také chyběl konzistentní program zaměřený na pozici jejich země v Evropské unii. To může být považováno za jeden z rysů, který je české i polské politické scéně společný. Východní politika je jedním z témat, které je dlouhodobě pro Českou republiku i Polsko důležité a pro obě země představuje příležitost, jak konstruktivně přispět do debaty na unijní úrovni.

Galerie


AMO: Česká republika a Polsko v současné Evropě