česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Fotografie Oty Nepilého – Karel Kryl
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

IMPULS 1989: Česko-polský projekt realizovaný spolkem Člověk na hranici spolu s polským partnerem Solidarita Polsko-česko-slovenská

Projekt se snažil zachytit malý kousek historie Solidarności Polsko-Česko-Slovenské, podat svědectví o heroických dobách a rovněž připomenout veřejnosti výročí Festivalu československé nezávislé kultury ve Vratislavi i jeho dopad na vzájemné vztahy, především v oblasti kultury. Byl významnou částí 29. ročníku Mezinárodního divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC, který se konal v Českém Těšíně a Cieszyně od 1. do 8. června 2019.
 

Impuls 1989 byl samostatnou a významnou programovou částí Mezinárodního divadelního festivalu BEZ HRANIC/BEZ GRANIC a připomínal výsledky třiceti let polsko-česko-slovenské spolupráce v oblasti kultury na příkladech iniciativ, na kterých se podílela Solidarita Polsko-česko-slovenská. Připomenul i skutečnost, že na počátku byl společným základem odpor ke komunistickému režimu, který padl v Polsku i Československu v roce 1989.

Hlavní aktivity proběhly 31. května 2019. Dopoledne se konala setkání se studenty středních škol v Třinci a Cieszyně, která byla doplněna projekcí dokumentárního filmu Wrocław 99 minus 10 (režie V. Merta). Na setkáních studenti diskutovali s osobami, které se událostí v roce 1989 osobně účastnily (například Petruška Šustrová, Paweł Skrzywanek, Remigiusz Lenczyk, Julian Golak, Artur Kasprzykowski).

V prostorách Café Muzeum v Cieszyně se konalo mezinárodní setkání aktérů bývalé opozice, českých disidentů, členů Solidarity a dalších podporujících osob. Na setkání vystoupili mimo jiné: Andrzej Jagodziński, Petr Pospíchal, Julian Golak, Petruška Šustrová, Aleš Bartušek, Janusz Okrzesik, Paweł Skrzywanek, Jan Král, Ota Nepilý, Remigiusz Lenczyk. Diskusi moderovali Gertruda Chowanioková a Janusz Legoń. Den byl zakončen koncertem Antoniny Krzysztoń s kapelou.

V prostorách Muzea Śląska Cieszyńskiego byla dále prezentována výstava Polsko-České křesťanské dny „Buďme rodinou“, která je pravidelně organizována od roku 1990 Julianem Golakem (Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką Oddział Regionalny w Nowej Rudzie).

V galerii „Půda“ v prostorách KaSS Střelnice v Českém Těšíně se uskutečnila výstava s názvem HRANICE | GRANICA, která byla společným projektem umělců z Českého Těšína a Cieszyna. Výstava trvala do 28. června 2019. Téma výstavy Hranice | Granica bylo inspirováno významy pojmu „hranice”. Přestože jde o pojem značně široký, většinou se má zato, že se jím rozumí linie nebo zóna, která rozděluje určitou oblast neboli něco, na jehož jedné straně se nachází konec a na druhé začátek „čehosi”. Může jít přitom o hranice přirozené, hranice mezi pevninou a vodní plochou, hranice umělé, politické, náboženské či jazykové, hranice černé a bílé barvy, světla a stínu apod. Nejčastějším projevem takové „hranice” je hranice mezi státy, čára na mapě, která od sebe odděluje dvě země. Tato hranice zároveň představuje prostor vzájemného průniku kultur, myšlenek a hodnot. Je dějištěm mísení jazyků a výměny zkušeností. Hranice často spíše spojuje, než rozděluje a stává se základem pro budování nových kvalit. Právě tato zkušenost se stala společným jmenovatelem pro autory, kteří se na výstavě představili: Hana Cichoňová, Bogusław Dziadzia, Katarína Klusová, Władysław Kubień, Dáša Lasotová, Adam Molenda, Gabriela Pienias, Pavel Noga, Marek Pražák, Magdalena Szadkowska, Jarosław Skutnik, Aleš Szotkowski, Ladislav Szpyrc a Krzysztof Wilde.

V sobotu 1. června proběhla v Galerii Těšínského divadla v Českém Těšíně vernisáž dokumentární výstavy Impuls 89, která představila stěžejní momenty z historie spolupráce představitelů českého a polského disentu v 80. letech, události roku 1989 ve Vratislavi a na Těšínsku a také třicetiletou historii aktivit poboček Polsko-česko-slovenské Solidarity (SPCzS) a jejích českých partnerů (kurátorkou výstavy byla Gertruda Chowanioková).

V rámci projektu byla vydána také tištěná publikace s názvem IMPULS 1989 – 30 let česko-polsko-slovenské spolupráce v oblasti kultury. Publikace ve zkratce představuje některé z důležitých momentů sbližování českých disidentů s polskou opozicí v 70. a 80. letech, včetně připomenutí mezinárodního semináře „Střední Evropa. Kultura na rozcestí – mezi totalitarismem a komercionalismem” a „Přehlídky nezávislé Československé kultury” v roce 1989 ve Vratislavi. Podává stručný přehled aktivit SPCz v dobách totality a činnost po roce 1990.

 

Informace o projektu naleznete na internetových stránkách organizátorů:

www.cloveknahranici.eu

www.borderfestival.eu

 

FB prezentace na profilech:

https://www.facebook.com/clovek.na.hranici/

https://www.facebook.com/festiwal.BezGranic.Cieszyn/

 

Galerie


IMPULS 1989: Česko-polský projekt realizovaný spolkem Člověk na hranici v roce 2019