česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Mezinárodní diskusní fórum Meltingpot proběhlo v roce 2019 v Ostravě již počtvrté

Čtvrtý ročník mezinárodního fóra Meltingpot během 4 dní hostil na svých scénách více než 200 domácích i zahraničních řečníků. V roce 2019 navštívil diskusní scény fóra rekordní počet diváků. Významnou součástí byl také program zaměřený na česko-polská témata.
 

Fórum Meltingpot probíhá každoročně v červenci souběžně s festivalem Colours of Ostrava v prostředí bývalého průmyslového areálu Dolní Vítkovice v Ostravě. Spojení hudebního festivalu s fórem vytváří jedinečný prostor pro setkávání různých osobností s návštěvníky festivalu, kteří tak kromě hudebních koncertů navštěvují přednášky, besedy, workshopy, autorská čtení a další program, v rámci kterého se mohou vzdělávat, diskutovat, rozšiřovat své obzory, získávat nové informace a dovednosti.

Čtvrtý ročník Meltingpotu v roce 2019 nabídl přes 200 programových bodů na deseti scénách a přivítal řečníky z Česka i 24 dalších světových zemí. Zaznamenal také doposud největší návštěvnost ve své historii – přes 30.000 diváků. Díky svému mezinárodnímu obsahu a geografické poloze se Meltingpot těší oblibě i u polského publika. I to představuje jeden z důvodů, proč se organizátoři dlouhodobě snaží zvát na fórum významné polské řečníky a podněcovat smysluplné česko-polské diskuse právě v tomto prostředí a na platformě mezinárodního fóra pořádaného v Ostravě.

Cílem přeshraničních dialogů je prezentace a popularizace významných osobností z obou států, případně ve spolupráci s dalšími evropskými a světovými odborníky hledání řešení společných témat, rozpouštění xenofobních nálad a stereotypů a vytváření základny pro další příhraniční i přeshraniční spolupráci – fórum Meltingpot tak představuje jedinečnou platformu pro výměnu myšlenek a informací týkajících se aktuálních témat, které zaměstnávají současnou nejen česko-polskou, ale i širší evropskou a globální společnost.

Ke stěžejním tématům, kterým se Meltingpot věnoval v rámci středoevropského prostoru v roce 2019, patřilo 30leté výročí návratu svobody a demokracie ve střední Evropě, téma druhé světové války a poválečného vývoje evropských zemí, ale také témata vlivu mimoevropské politické situace, problematiky současné žurnalistiky, podpory lidských práv či urbanismu. Dalším podstatným cílem je dlouhodobá podpora spolupráce mezi českými a zahraničními osobnostmi zejména v oblasti vědy a kultury. Fórum poskytuje přirozené prostředí pro setkávání odborníků ze zahraničí s českou odbornou společností i veřejností a také pro prezentaci univerzit a propojování nejen v rámci akademické sféry.

Mezi vystupujícími z Polska se objevili novináři Wojciech Jagielski, Dariusz Rosiak, historik Pawel Kowal, politolog a publicista Maciej Ruczaj, architekt Leszek Wiśniewski, katolický kněz Zbigniew Czendlik či cestovatelé Piotr Pustelnik a Kamila Kielar. Wojciech Jagielski a Kamila Kielar byli zároveň pozváni k natočení rozhovorů v rámci filmového projektu Voices of Meltingpot, který je možné sledovat na stránkách https://www.meltingpotforum.com/cs/voicesofmeltingpot nebo na YouTube kanále Voices of Meltingpot.

 

Galerie


Meltingpot 2019