česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

PANT: Česko-polská cesta ke svobodě

V rámci projektu se uskutečnila česko-polská setkání mládeže, diskusní a kulturní akce s česko-polskou tématikou v ostravském Centru PANT a především Polské dny v Ostravě. Tématem bylo zejména 30. výročí událostí roku 1989, tj. pád komunistických totalit ve střední a východní Evropě a pád tzv. Železné opony.
 

Cílem projektu bylo přispět ke sblížení obyvatel na české a polské straně prostřednictvím nahlížení na historické události, které výrazně poznamenaly nedávné dějiny obou národů, k poznání a pochopení svého souseda, čehož je možné docílit především vzájemným setkáváním, nasloucháním, přeshraničními pohledy na dílčí dějinné i aktuální události a pochopením proměn vzájemného ovlivňování. Je zcela zásadní, abychom byli schopni rozpoznat a pojmenovat, co máme společného a z čeho pramení naše rozdílnost, abychom byli schopni si naslouchat.

Setkání studentů středních škol

V rámci projektu se uskutečnila dvě setkání českých a polských studentů středních škol. Již VIII. ročník mezinárodní česko-polské studentské výměny se konal 17. – 19. října 2019 v Krakově a následně 18. – 20. listopadu 2019 v Ostravě. Výměny se zúčastnili studenti z krakovského VII. prywatnego liceum ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja a ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida v Ostravě-Porubě. Tématem setkání bylo především 30. výročí událostí roku 1989, tj. pád komunistických totalit ve střední a východní Evropě a pád tzv. Železné opony, se zaměřením na události roku 1989 v Polsku a Československu. V Krakově měli studenti možnost seznámit se s polskou historií, městem, jeho památkami a významnými historickými místy. Ostravská část výměny studentům nabídla setkání s historií polské menšiny na Ostravsku, Ostravou a Olomoucí, jejich památkami i významnými historickými místy.

Diskusní a kulturní akce

V průběhu roku 2019 se v Centru PANT uskutečnily tři akce věnované „cestě ke svobodě“. Tématem byly události roku 1989 (svobodné volby v Polsku, kulaté stoly v Maďarsku, pád Berlínské zdi v Berlíně i další související události). Celá aktivita vyvrcholila pořádáním dalšího ročníku Polských dní v Ostravě.

Polské dny v Ostravě

Konaly se ve dnech 28. 10. – 11.  11.  2019 pod záštitou primátora města Ostrava. V průběhu tohoto ročníku dnů proběhlo během dvou týdnů celkem 25 akcí a aktivit, do kterých se zapojilo 11 ostravských kulturních institucí. Jednalo se zejména o výstavy, debaty a přednášky, poznávací zájezdy a komentované prohlídky, divadelní vystoupení, koncerty klasické, jazzové i rockové hudby. Velice pozitivní je nejen nárůst zájmu účastníků (většina akcí byla kapacitně naplněna), ale i médií.

 

Více informací o projektu a jeho výstupech i realizátorovi možno nalézt na následujících odkazech:

PANT - https://www.centrum-pant.eu/

Polské dny v Ostravě 2019

- https://www.polske-dny.cz/

- https://www.facebook.com/polskednyOstrava/?modal=admin_todo_tour

Setkání studentů:

- Krakovská část: http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/krakovska-cast-viii-rocniku-cesko-polske-studentske-vymeny/

- Ostravská část: http://www.moderni-dejiny.cz/clanek/ostravska-cast-viii-rocniku-cesko-polske-studentske-vymeny/

 

PANT: Česko-polská cesta ke svobodě - studentské setkání Krakov

PANT: Česko-polská cesta ke svobodě - studentské setkání Krakov

 

PANT: Česko-polská cesta ke svobodě - studentské setkání Ostrava

PANT: Česko-polská cesta ke svobodě - studentské setkání Ostrava

 

PANT: Polské dny v Ostravě - výstava Spojenci

PANT: Polské dny v Ostravě - výstava Spojenci

 

Debata v centru PANT

Debata v centru PANT