česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Popular
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Popular z.s.: Bardzo fajné léto a Bardzo fajný festival 2019

V červenci 2019 uspořádal spolek Popular v Praze a v Brně tři akce pod názvem Bardzo fajné léto (projekce letního kina), v listopadu pak čtyřdenní Bardzo fajný festival v Praze. Všechny akce představily oblíbené či zbrusu nové polské filmy, delikatesy i doprovodný program.
 

Ve spolupráci s partnerem, festivalem Filmové podlesí útočí! (Filmowe Podlasie Atakuje!/FPA!), který pořádá Białostocki Ośrodek Kultury v Bělostoku na severovýchodě Polska, byly ke všem projekcím vybrány krátké předfilmy a na podzimní akci také pozváni dva zástupci festivalu, kteří během debaty s publikem prezentovali svoji práci. Na všech akcích měli diváci možnost ochutnat polskou gastronomii, během Bardzo fajného festivalu probíhaly i další doprovodné aktivity – křest knihy Slast polské autorky a dokumentaristky Marty Dzido, lektorský úvod k filmu Kler, možnost nákupu nových polských knih v českém překladu.

Bardzo fajné léto

V rámci pilotního projektu open air projekcí byly v roce 2019 prezentovány v letních kinech v Praze a v Brně pod širým nebem oblíbené filmy z Bardzo fajného festivalu. Organizátoři připravili celkem tři Bardzo fajné večery. Promítnuty byly divácky nejoblíbenější filmy z posledních ročníků Bardzo fajného festivalu – Umění milování Marie Sadowské a Vábení sirén Agnieszky Smoczyńské. Večery vždy zahájily tematicky laděné předfilmy z polského festivalu krátkých filmů Filmové Podlesí útočí z Bělostoku. V příjemné atmosféře letních kin byly k mání také vybrané polské delikatesy.

Termíny a místa večerů:

- pondělí 8. 7. Vábení sirén, Containall, Praha 7 - Stromovka

- středa 10. 7. Umění milování, Klubovna, Praha 6 - Dejvice

- čtvrtek 18. 7. Umění milování, Scalní letňák - Brno

Bardzo fajný festival

Na podzimním Bardzo fajném festivalu bylo promítnuto 5 celovečerních filmů premiérovaných v posledním roce a jedno pásmo krátkých filmů. Po dvou projekcích byla umožněna debata s tvůrci. Součástí byly i další doprovodné aktivity jako např. nabídka nových polských knih v českém překladu, polských delikates apod. Jedním z cílů akcí je zprostředkovat návštěvníkům setkání se zajímavými osobnostmi z polské kulturní scény. Potěšující je, že se v roce 2019 podařilo divákům představit polskou dokumentaristku a spisovatelku Martu Dzido a animátory Katarzynu Kijek a Przemysława Adamského, kteří tvoří projekty pod značkou Kijek / Adamski.

Marta Dzido přivezla do Prahy svou novou knihu Slast, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Dokořán. Za přítomnosti Marty Dzido, překladatelky Anny Plasové i redakčního týmu nakladatelství Dokořán se uskutečnil český křest knihy a autorka svou knihu představila publiku v rámci navazující besedy. Po besedě následovala česká premiéra autorčina posledního filmu o polských sufražetkách s názvem Silačky.

Duo Kijek / Adamski se představilo v sobotním večerním bloku krátkých filmů z Podlesí v rámci komponovaného večera, který měl mimo jiné za cíl umožnit setkání dvou festivalů filmových nadšenců a sice festivalu FPA! a Some like it Short! z Prahy.

Dalším hostem festivalu byl Petr Vlček, polonista, filmový vědec a dramaturg festivalu Letní filmová škola v Uherském Hradišti, který divákům připravil lektorský úvod k filmu Klér.

Do akce byla již tradičně zapojena polská menšina žijící v Praze - kulinářské týmy Polský stůl a polskiejadlo.cz, které pro letní projekce i podzimní festival připravily tematické polské delikatesy.

Fotogalerie z akcí viz níže. Dostupné rovněž v rámci odkazu: www.facebook.com/pg/bardzofajnyfestival

 

Galerie


Popular z.s.: Bardzo fajné léto a Bardzo fajný festival 2019


Popular z.s.: Bardzo fajné léto a Bardzo fajný festival 2019 - Plakát