česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Prague Security Studies Institute (PSSI): projekt „Strategická komunikace: srovnání české a polské perspektivy a praxe“

Projekt realizovaný PSSI ve spolupráci s polskou partnerskou organizací Center for Propaganda and Disinformation Analysis se v období srpen - prosinec 2019 zabýval analýzou a srovnáním kapacit a limitů strategické komunikace státních institucí v České republice a v Polsku.
 

Praxe strategické komunikace byla ilustrována případovou studií aktivit státních institucí na sociálních sítích souvisejících s výročím vstupu do NATO. V České republice v souvislosti s touto událostí probíhala kampaň #WeAreNATO, která byla též v rámci projektu mapována. Výstupem projektu byla také série doporučení, která mohou přispět ke zlepšení současného stavu.

V rámci projektu bylo zjištěno, že si státní instituce v obou zemích začínají uvědomovat důležitost kontinuální a plánované strategické komunikace, ale narážejí na limity institucionálního a technického charakteru. Největší překážkou pro rozvoj v oblasti strategické komunikace je nedostatek koordinace mezi jednotlivými resorty, který by mohl být překonán zřízením nadřízeného a nadresortního orgánu odpovědného za tuto oblast.

Pro zlepšení strategické komunikace v České republice a Polsku jsou zapotřebí nejen změny organizačního charakteru, ale také v myšlení státních institucí, které musí být více otevřené občanům a chápat komunikaci jako nástroj, který jim může pomoci při naplňování vytyčených cílů. Zároveň lze nicméně realizovat i mnoho méně výrazných změn, které však mohou pomoci při zlepšení komunikace jednotlivých resortů, jako je třeba kreativní využívání sociálních sítí, častější vystupování zástupců úřadů v médiích nebo spolupráce s občanskou společností.

Výstupy projektu jsou k dispozici na webu think-tanků Prague Security Studies Institute a Center for Propaganda and Disinformation Analysis.