česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Sdružení přátel Těšínska
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Realizace 21. filmové přehlídky KINO NA HRANICI konané ve dnech 27. 4. až 3. 5. 2019 v Českém Těšíně a Cieszynie Sdružením přátel Těšínska

Na přelomu dubna a května se v Českém Těšíně a Cieszynie konal již 21. ročník filmové přehlídky KINO NA HRANICI – největší přehlídky česko-polsko-slovenské kinematografie. Během sedmi dnů měli návštěvníci festivalu možnost shlédnout více než 180 celovečerních a krátkometrážních filmů, desítky besed s tvůrci uvedených snímků, 11 koncertů, pět výstav a zúčastnit se dalších doprovodných akcí.  
 

Ve dnech 27. 4. až 3. 5. 2019 se v hraničním dvouměstí Český Těšín – Cieszyn konal 21. ročník mezinárodní filmové přehlídky KINO NA HRANICI / KINO NA GRANICY. Filmová část této největší přehlídky česko-polsko-slovenské kinematografie nabídla jak pohled na současnou tvorbu těchto zemí, tak v rámci retrospektiv a cyklů i snímky náležící do zlatého fondu národních kinematografií. Polské snímky byly uvedeny s českými a české a slovenské s polskými titulky, přičemž většina filmů byla přeložena a vybavena titulky poprvé právě pro tuto příležitost, což divákům dávalo jedinečnou příležitost seznámit se s kinematografií druhé země.

Filmový cyklus „Svoboda. 1989“ reflektoval proměny společnosti po roce 1989 a svobodu obecně z pohledu filmový tvůrců, a to například dokumentem Vojtěcha Jasného „Proč Havel“ nebo hranými snímky „Tichá bolest“ Martina Holého či „Náměstí spasitele“ Krzysztofa Krauze a Joanny Kos-Krauze. Na tento filmový cyklus navazoval „Koncert Svobody“ na náměstí v Cieszynie, ve kterém účinkovali Laura a Její tygři, Martyna Jakubowicz, Tomasz Lipiński a projekt Mickiewicz Stasiuka a Haydamaky. Cyklus doplnila debata, jíž se zúčastnili například Jan Urban, Jerzy Buzek, Iveta Radičová, Hanna Suchocka či György Varga.

Další cyklus „Femme fatale“ řešil otázku genderové vyváženosti a emancipace v dnešní době, poukazoval na věčné téma nejen z hlediska filmových tvůrců - žena, žena jako můza, žena jako hybná síla událostí. V tomto cyklu mohli diváci shlédnou například kultovní snímek „Kdo chce zabít Jessie“ Václava Vorlíčka, „Krátký film o lásce“ Krzysztofa Kieślowskiého nebo historické drama „Bathory“ Juraje Jakubiska.

Herecké a režisérské retrospektivy sledovaly práci české legendy Jaromíra Hanzlíka (Romance pro křídlovku, Kočár do Vídně či Tajemství Ocelového města), Milana Kňažka (Dobří holubi se vracejí, Rána z milosti nebo Zánik samoty Berhof) a Marcina Dorocińského (Druhá strana mince, Pitbull a Hluboká voda). Tvůrčí činnost Jana Švankmajera představily jak pásma jeho krátkých filmů, tak i celovečerní snímky „Něco z Alenky“, “Otesánek“, „Hmyz“. Polského režiséra Marka Koterského představily filmy „Den cvoka“, „Porno“ nebo „Blázinec“.

Největší část byla samozřejmě věnována pečlivě vybrané současné filmové tvorbě. Festival byl zahájen historickým dramatem Roberta Sedláčka „Jan Palach“, představil se také Dan Svátek s „Úsměvy smutných mužů“, uvedeny byly „Hovory s TGM“ Jakuba Červenky nebo dokument „Kibera: Příběh Slumu“ Martina Páva. Slovenskou kinematografii zastupovali například Pavol Barabáš se svým snímkem „Stín Jaguára“ a Teodor Kuhn s dramatem „Ostrým nožem“. V současné době velmi progresivní polskou kinematografii prezentovaly také snímky „Klerus“ Wojciecha Smarzowskiego, „Zábava zábava“ Kingy Debské nebo „Vlkodlak“ Adriana Paneka.

Hudební doprovodný program na třech pódiích představil více než desítku interpretů. Kromě již zmíněného Koncertu Svobody se v Hudebním klubu během pěti večerů představila uskupení:  Vložte Kočku, Luvver, Decent Elephant, Oxford Drama a Krol. Jazz stage v klubu Dziupla v Českém Těšíně nabídla vystoupení regionálních hudebníků, např. Darina Krygiel a Milan Vilč trio, Banda Band, Blue Space a dalších. Na šesti výstavách pořádaných v rámci přehlídky mohli účastníci shlédnout fotografie z filmu Studená Válka, filmové plakáty grafika Andrzeje Pangowskiego, výstavu o práci režiséra Jana Švankmajera „Dimensions of Dialogue“, filmové kostýmy výtvarnice Doroty Roqueplo a výstavu ČESKÁ HRAČKA včera a dnes. Uskutečnila se také tři divadelní představení: Zlá matka, Toto je můj příběh a Klub Komediowy Przekroju.

Za 7 dní přehlídky se filmových projekcí a doprovodných akcí zúčastnilo přes 25 tisíc diváků. Na přehlídku také navazoval projekt „Made in Poland“, který představil v deseti vybraných filmových klubech v ČR některé polské snímky představené na přehlídce (Vlkodlak, Tichá noc, Umění milováni, Další den života).

Pořadatelé přehlídky, tedy Sdružení přátel Těšínska a Kultura na Granicy, spravují rovněž dvojjazyčné níže uvedené webové stránky přehlídky a její profil na FB, které doplňují o aktuální informace o připravovaném ročníku:

- https://kinonagranicy.pl/cz ,

- https://www.facebook.com/kinonagranicy/ .

 

21. Kino na hranici - pozvánka

21. Kino na hranici - pozvánka

21. Kino na hranici - plakát

21. Kino na hranici - plakát