česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: LFŠ 2019
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Režiséři Majewský, Smarzowský, Sedláček, Sikora a Pavlíček hosty projektu „Kantor 2019“

Díky projektu „Kantor 2019“ se mohli diváci dvou filmových přehlídek, Letní filmové školy v Uherském Hradišti (26. 7. – 4. 8.) a Hommage á Kieślowski v Sokołowsku (14. – 16. 9.), osobně setkat s významnými filmovými tvůrci: Lechem Majewským, Wojciechem Smarzowským, Robertem Sedláčkem, Tomášem Pavlíčkem či Adamem Sikorou.
 

Projekt „Kantor 2019“ připravují společně Asociace českých filmových klubů a Nadace In Situ. Kromě samotné spolupráce obou organizací je hlavním cílem projektu realizace česko-polského programu v rámci dvou filmových přehlídek: Letní filmové školy v Uherském Hradišti a Hommage á Kieślowski v Sokołowsku.

V rámci festivalu Letní filmová škola bylo představeno celkem 14 polských filmů. Největším lákadlem pro diváky bylo uvedení filmu Klér režiséra Wojciecha Smarzowského. Ten také film na festivalu osobně uvedl společně se scénáristou Wojciechem Rzehakem. Výroční cenu AČFK za přínos světové kinematografii si na festivalu osobně převzal světoznámý polský režisér Lech Majewský. Při této příležitosti bylo v rámci jeho retrospektivy uvedeno pět filmů: Wojaczek, Angelus, Skleněná ústa, Mlýn a kříž a Onirica. V rámci festivalu přednesl rovněž “master class”, ve které se věnoval roli symbolů v umění. Během programové sekce „východní přísliby“ byly kromě filmu Klér uvedeny i další polské filmové novinky: Vlkodlak, Outsider či Další den života. Film Outsider uvedl osobně režisér Adam Sikora, který je známý především jako kameraman a producent filmu Włodzimierz Niderhaus. Součásti festivalu byla letos rovněž retrospektiva již zesnulého polského režiséra Grzegorze Królikiewicze, jenž se řadí mezi experimentátory s filmovou formou. Bylo uvedeno pět jeho filmů: Skrz naskrz, Tančící jestřáb, Vražda tety, Případ Pekosiňského a Sousedi. Poslední film uvedla dcera režiséra Bogna Janiec, která se také podílela na realizaci filmu. Zúčastnila se rovněž diskuze k celé jeho filmové tvorbě.

Hlavním hostem přehlídky Hommage á Kieslowski byl český režisér Robert Sedláček. Uvedením jeho filmu České století: Poslední hurá chtěli organizátoři připomenout výročí „sametové revoluce“ v roce 1989. Tento televizní film byl polským publikem velmi vřele přijat. Autor osobně uvedl i svůj další snímek Jan Palach, jenž se rovněž dotýká významných událostí českých dějin, a byl k dispozici divákům i na diskuzích po projekcích filmů. Další programová sekce se týkala v Polsku stále populárních českých komedií. Svůj nejnovější příspěvek žánru, snímek Chata na prodej, osobně uvedl český režisér Tomáš Pavlíček. Zúčastnil se rovněž diskuze na téma: „Současná česká komedie“, na které byli dalšími hosty: děkan FAMU Zdeněk Holý, polská filmová kritička Diana Dąbrowska a filmový historik Petr Vlček. Zdeněk Holý se společně s dalšími polskými hosty v rámci přehlídky zúčastnil rovněž diskuze k významnému filmu Krzysztofa Kieślowského Červená.

Úvodní foto: Světoznámý režisér Lech Majewski s Výroční cenou AČFK (Zdroj: LFŠ 2019)

Kantor 2019 - Režisér Wojciech Smarzowský s tlumočnicí Terezou Vlachovou na diskuzi s diváky po projekci filmu Klér

Kantor 2019 - Režisér Wojciech Smarzowský s tlumočnicí Terezou Vlachovou na diskuzi s diváky po projekci filmu Klér

Kantor 2019 - Diskuze na téma „Současná česká komedie“ s hosty: polskou filmovou vědkyní Dianou Dąbrowskou, děkanem FAMU Zdeňkem Holým, tlumočnicí Karolinou Blażejczak, českým režisérem Tomášem Pavlíčkem a filmovým historikem Petrem Vlčkem

Kantor 2019 - Diskuze na téma „Současná česká komedie“ s hosty: polskou filmovou vědkyní Dianou Dąbrowskou, děkanem FAMU Zdeňkem Holým, tlumočnicí Karolinou Blażejczak, českým režisérem Tomášem Pavlíčkem a filmovým historikem Petrem Vlčkem