česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Foto Agencja Gazeta
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vernisáž výstavy "Krzysztof Miller. Objektiv revoluce" - Leica Gallery Prague, 7. 11. 2019

Knihovna Václava Havla zve na výstavu " Krzysztof Miller. Objektiv revoluce". Výstava byla připravena KnVH ve spolupráci s Polským institutem v Praze za podpory Česko-polského fóra MZV ČR. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 7. 11. v Leica Gallery Prague, výstava potrvá do 5. ledna 2020.

Krzysztof Miller. Objektiv revoluce / výstava polského fotoreportéra  

Vernisáž 7. 11. 2019 v 19.00, výstava potrvá do 5. 1. 2020

Leica Gallery Prague, Školská 28, Praha 1

Rok 1989. Východní blok se rozpadá. Krzysztof Miller, tehdy začínající a později světoznámý polský fotoreportér, zachycuje na svých snímcích demonstrace a změny v Polsku, sametovou revoluci v Praze nebo krvavý pád režimu v Rumunsku. Dalších patnáct let Miller strávil tam, kde probíhaly válečné konflikty: od bývalé Jugoslávie přes Čečensko a Kurdistán až po Zair a Kongo. Průřezová výstava jeho nejlepších snímků připomene třicet let po pádu komunismu ve střední Evropě ikonické okamžiky roku 1989. Druhá část se zaměří na místa, kde revoluce nebo konflikty stále probíhají, ať už je to Súdán nebo Afghánistán. Lidské osudy v objektivu revoluce.  

Výstava je jednou z oficiálních doprovodných akcí oslav 17. listopadu 1989 – Korzo Národní.

Krzysztof Miller (1962–2016)

Jeden z nejznámějších a nejceněnějších polských válečných fotoreportérů, který fotil na řadě míst po celém světě. V roce 1989 zachytil pád komunismu v Československu, Polsku a Rumunsku. Přitahovala ho krizová místa: válečné konflikty a jejich důsledky. Přinášel svědectví z Čečenska, Kurdistánu, Iráku, Súdánu, Konga nebo Kambodže, nejčastěji ve spojení s nejlepšími polskými reportéry jako je Wojciech Jagielski nebo Paweł Smoleński, jejichž reportážní knihy o Afghánistánu, Iráku nebo Izraeli byly přeloženy nejen do češtiny, ale také do řady dalších světových jazyků. Byl porotcem World Press Photo, profesně byl spjat s deníkem Gazeta Wyborcza. Po svých cestách trpěl posttraumatickým syndromem, v roce 2016 ve svých 54 letech spáchal sebevraždu.

Viz rovně internetové stránky Knihovny Václava Havla

Krzysztof Miller. Objektiv revoluce (PDF, 648 KB)