česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Popular, z.s.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Bardzo fajné letní kino a Bardzo fajný festival online 2020

Spolek Popular z. s. se v roce 2020 vypořádal s pandemickými omezeními a uspořádal tři dokumentární večery v letních kinech v Praze a Brně a pro online platformu připravil týdenní festival. Pořádání akcí ve ztížených podmínkách přineslo nové výzvy a nápady a potvrdilo smysl pořádání česko-polských akcí a důležitost česko-polského setkávání.

V srpnu a září 2020, v době mezi dvěma nouzovými stavy, proběhly tři letní večery Bardzo fajného letního kina v oblíbených kulturních prostorech – pražské Klubovně a brněnském Scalním Letňáku Univerzitního kina Scala. Dramaturgie večerů se zaměřila na témata, která jsou často tabuizovaná, a to nejen v polské a české společnosti – stárnutí, láska v pokročilém věku a společenské konvence, domácí násilí, situaci LGBT+ komunity, proces tranzice a jeho úskalí v Polsku a Česku.

Po projekcích dokumentárních filmů - Lekce lásky (2019) režisérek M. Goliszewské a K. Mateji a Říkejte mi Marianna (2015) režisérky K. Bielawské měli diváci možnost diskutovat k tématu s hosty a hostkamin Na brněnském večeru promluvila Jolana Novotná, spoluautorka knihy esejů o sexualitě, sexuálních vztazích a emancipaci ve vyšším věku, na pražských večerech se rozvinula diskuze s Jiřím Bartošem z organizace Elpida o možnostech seniorů a seniorek a k tématům situace LGBT komunity v Polsku a úskalí tranzice s kulturním manažerem a aktivistou v oblasti lidských práv a bývalým viceprezidentem polské organizace LGBTQ Kampania Przeciw Homofobii (Kampaň proti homofobii) nebinární osobou Annou Urbańczyk a Lenkou Královou, softwarovou vývojářkou, spoluzakladatelkou YouTube kanálu V Transu. Velký divácký zájem o diskuzi potvrdil, že kultura v kontextu a setkávání ke kritické diskuzi má smysl.

Scalní letňák

Scalní letňák

K letním večerům tematicky ladily polské delikatesy a workshopy. V Brně se těšila velkému zájmu vyšívací dílna Zašívárna, která se dlouhodobě věnuje spolupráci s aktivními seniorkami a tradičním i moderním stylům výšivky. V Praze mohli diváci ochutnat například tradiční polské zapiekanki od Tomasze – polskiejadlo.cz a byla navázána velmi přívětivá nová spolupráce – v bistru U Agi se podávaly vynikající golabki nebo pierogi.

Klubovna Praha

Klubovna Praha

Scalní letňák

Scalní letňák

Podzimní večery a projekce plánované na říjen a listopad musely být v souvislosti s opatřeními v kulturním sektoru zrušeny, program byl ale dramaturgicky změněn a částečně přesunut do online prostředí. V létě 2020 navázal spolek cennou spolupráci s brněnským mezinárodním festivalem krátkých filmů B 16. Společný program sice nemohl být realizován, ale společná online debata s festivaly – Festivaly uprostřed ničeho/v době pandemie se uskutečnila – debaty se účastnili pořadatelé, tj. B16 a Bardzo fajný festival a zástupci festivalů Seriál Killer, MFDF Jihlava, QFF Mezipatra.

Ve spolupráci s platformou Dafilms.cz bylo možné uskutečnit Bardzo fajný festival online 2020, který představil již zmiňované dva dokumentární filmy a zároveň nový krátkometrážní debut režiséra Rafała Łysaka Bezpodmínečná láska.

Dramaturgická spolupráce s polským partnerem Białostocki Ośrodek Kultury v Bělostoku, který pořádá filmové festivaly Filmové podlesí útočí! (Filmowe Podlasie Atakuje!) a mezinárodní festival krátkých filmů Žubroffka, vyústila v dvě filmová pásma podzimního festivalu - pro dospělé s názvem Pásmo krátkých filmů do nepohody / Cheer up, Prague! a Pásmo dětských krátkých filmů, které bylo jazykově bezbariérové. Navazovala na něj v produkci Bardzo fajného speciálně pro online prostředí připravená výtvarná dílna, kterou vytvořila ilustrátorka Alžběta Zemanová a byla pro diváky k dispozici zdarma. Skrze kameru mohli diváci nahlédnout až do kuchyně Agi Fafius a připravit si tak doma polskou tradiční pochutinu – golabki. Videorecept byl ke shlédnutí zdarma na Facebookovém profilu.

Celý rok 2020 přinesl pro spolek zajímavé organizační výzvy. Pandemická opatření vyzkoušela produkční schopnosti a limity organizačního týmu a zároveň dalo nové možnosti objevování nového programu a hledání publika zejména v online prostředí. Tím nejdůležitějším a zároveň smyslem činnosti spolku však stále zůstává česko-polské setkávání a kulturní obohacování fyzické.

Projekt byl finančně podpořen z dotačního programu Česko-polské fórum.