česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: AMO
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Reflexe dopadů koronakrize na středoevropskou politiku v časopise Demokratický střed

Koronakrize na jaře 2020 do velké míry ochromila politiku nejen ve střední Evropě. To, jak se s ní vyrovnala Česká republika, Visegrádská skupina i Evropská unie, ukazují články v čtvrtletníku Demokratický střed podpořené  v rámci projektu AMO z prostředků Česko-polského fóra.
 

Čtyři aktuální články v současném čísle Demokratického středu (červen 2020) vyšly v rámci projektu „Česká republika, Polsko a nové výzvy Evropy“. Věnují se jak české a Evropské politice, tak vztahům zemí visegrádské čtyřky i vývoji v evropském sousedství.

Antonín Berdych v textu „Po koronakrizi hrozí Babišovi Pyrrhovo vítězství“ hodnotí, jak si čeští politici vedli při zvládání pandemie nemoci COVID-19, a věnuje se i důsledkům, které to bude mít na českou politiku. Evropskou reakci na krizi pak rozebírá Karel Barták v článku „Koronakrize Evropskou unii neochromila. Rýsuje se cesta ven“. Zdůrazňuje, že EU v mimořádných podmínkách a po prvotním zaváhání odvedla dobrou práci, ačkoliv čeští politici často tvrdili opak.

Zvládnutí následků pandemie COVID-19 je aktuálně největší výzvou i pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který se ujal úřadu vloni na jaře. Článek Michala Lebdušky „Prezidentův rok: změny k lepšímu, staré bolesti i nekoncepčnost“ upozorňuje, že hlavním problémem prezidenta Zelenského zůstává značná nekoncepčnost a chybějící strategie.

Autoři z Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), Vít Dostál a Pavlína Janebová, analyzují české předsednictví ve Visegrádské skupině, které Česko na konci června předalo Polsku. V textu „Kudy kam ve střední Evropě“ si všímají diskuze o smyslu a výhodnosti našeho zapojení do Visegrádské skupiny. I když jsou vztahy čtyř visegrádských zemí (a zejména jejich politických lídrů) stále srdečnější, značka Visegrád českou i evropskou veřejnou debatu nepřestává polarizovat.

Všechny čtyři texty byly následně přeloženy do polštiny a publikovány také na webu polského partnera projektu, Centra pro politické myšlení (Ośrodek Myśli Politycznej – OMP). Jejich cílem je přispět k lepšímu vzájemnému porozumění mezi polskými a českými experty zabývajícími se evropskou integrací, ale i mezi další odbornou veřejností a novináři. Doplní je ještě čtyři články v příštím čísle časopisu Demokratický střed, které vyjde po létě. 

V rámci projektu, který realizuje Asociace pro mezinárodní otázky, proběhne také expertní kulatý stůl i veřejná debata k tématu české a polské spolupráce v EU.

Odkazy na jednotlivé články:

Odkazy na články v polštině - web OMP - Ośrodek Myśli Politycznej (doplněno 24. 7. 2020):

AMO - Demokratický střed - 2020/2

AMO - Demokratický střed - 2020/2