česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česko-polská konference "Česko, Polsko a současné ruské historické narativy: staré problémy, nové společné příležitosti"

Dne 9. 11. 2021 se ve Velkém sále Černínského paláce uskutečnila konference "Česko, Polsko a současné ruské historické narativy: staré problémy, nové společné příležitosti". S nápadem zabývat se tímto tématem přišli v říjnu 2020 ministři zahraničí Tomáš Petříček a Zbigniew Rau.

Konferenci zahájil náměstek ministra zahraničí Aleš Chmelař: „Nápad zorganizovat tuto konferenci vychází z faktu, že Česká republika a Polsko sdílí množství postojů, názorů a zájmů a čelí mnoha podobným výzvám. Vztah s Ruskem je jedním z typických příkladů – oba státy mají podobnou historickou zkušenost.“ Dodal, že česko-polské vztahy jsou mimořádně silné a vyjádřil naději, že současné spory o Turów budou jen krátkým příběhem v našich vztazích.

Česko-polská konference

Česko-polská konference

Následně vystoupila s projevem paní Małgorzata Kosiura-Kaźmierska, ředitelka východního odboru polského ministerstva zahraničí, Jaroslav Kurfürst, zvláštní zmocněnec pro Východní partnerství, a Břetislav Dančák, předseda Programové rady Česko-polského fóra a prorektor Masarykovy univerzity v Brně.

V prvním panelu zaměřeném na politizaci historické paměti vystoupili Jaroslav Kurfürst, Maria Domańska z polského OSW a Sergei Medvedev z Free Moscow University. Řeč byla především o politizaci historie ruským vedením a s tím souvisejících českých a polských zkušenostech. Panel moderoval Adam Balcer z polského KEW.

Během pauzy na oběd byl ve Velkém sále promítán dokumentární film Okupanty z donucení, který je založený na vzpomínkách Čechů a Poláků na polskou účast na okupaci Československa v roce 1968. Film připravila v roce 2021 v rámci projektu podpořeného Česko-polským fórem organizace Post Bellum, zaznamenané vzpomínky se stanou součástí Paměti národa

Druhý panel se věnoval rozpadu SSSR a s tím souvisejícím českým a polským zkušenostem s formováním historických narativů nového Ruska. V panelu vystoupili Jiří Vykoukal z IMS FSV UK a Łukasz Adamski z Centra pro polsko-ruský dialog a porozumění. Panel moderovala Daniela Kolenovská z IMS FSV UK.

Ve třetím panelu se moderátor Štěpán Černoušek z Gulag.cz, Daniela Kolenovská, Mateusz Drozdowski z Pedagogické univerzity v Krakově a Robert Latypov z Perm Youth Memorial bavili o stalinismu v dnešním Rusku, jeho přijetí a vlivu na zahraniční politiku. Konferenci shrnuli Przemysław Żurawski vel Grajewski, poradce polského ministra zahraničí, a Jan Šnaidauf, ředitel odboru zahraničněpolitických analýz a plánování MZV ČR.

Česko-polská konference

Česko-polská konference

Konference je součástí širšího projektu Asociace pro mezinárodní otázky, která na něm pracuje se svými polskými a českými partnery. Dalšími výstupy projektu budou články v New Eastern Europe reflektující témata konference, policy paper a podcasty. Projekt finančně podpořilo Ministerstvo zahraničních věcí České republiky v rámci dotačního titulu Česko-polské fórum.