česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Silesia Art
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Festival „Hradecký slunovrat 2021“ uspořádal „Blízká setkání s Polskem“

V pořadí osmý ročník hudebního a kulturně multižánrového festivalu Hradecký slunovrat 2021, konaný ve dnech 24.-26. června 2021 na Zámku v Hradci nad Moravici, byl přehlídkou také mnoha umělců z Polska. Prezentace polské kultury a umění se uskutečnila pod názvem „Blízká setkání s Polskem na Hradeckém slunovratu 2021“ a zúčastnili se jí, vedle talentovaných hudebníků, také výtvarní umělci. Současně bylo možné v rámci festivalu shlédnout vybrané filmové projekce polské produkce.

Pořadatelé multižánrového kulturního festivalu „Hradecký slunovrat“ dlouhodobě cílí na prezentaci české a polské kulturní scény, nejinak tomu bylo také v rámci 8. ročníku této akce. V atraktivním prostředí zámeckého areálu v Hradci nad Moravicí vystoupila ve dnech 24. – 26. června široká škála interpretů, a to zejména z oblasti české a polské alternativní hudby. Součástí festivalu byla také diskusní scéna, gastronomická scéna, filmové projekce, výstavy a autorská čtení. S ohledem na aktuálně platná vládní opatření mohlo festival navštívit 2000 návštěvníků - tato kapacita byla plně naplněna. Pro větší přehlednost a lepší orientaci návštěvníků festivalu byly programové body se zaměřením na Polsko souhrnně nazvány „Blízká setkání s Polskem na Hradeckém slunovratu 2021“. Realizace těchto programových bodů festivalu s polskou tematikou, kterých bylo napříč scénami celkem patnáct, byla možná i díky podpoře Česko-polského fóra a Polského institutu v Praze. Svým dílem na přípravě a organizaci přispěl také polský partner projektu, tj. organizace Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, a to zejména skrze programovou spolupráci.

Debata s Karin Lednickou a Maciejem Ruczajem

Debata s Karin Lednickou a Maciejem Ruczajem

Nejvíce programových bodů se zastoupením umělců z Polska nabídla tzv. „Welcome scéna“ festivalu, v rámci které jsou účinkující interpreti vybíráni na základě konkurzu. Díky mediální propagaci tohoto konkurzu jak v Česku, tak v Polsku se přihlásilo celkem 289 kapel se zájmem o účinkování na této scéně festivalu. Ze všech přihlášených kapel, mezi nimiž bylo také více než 100 kapel z Polska, bylo následně vybráno 15 kapel, které dostaly pozvání k účasti na festivalu. Z těchto 15-ti kapel bylo 8 z Polska, 5 z Česka, 1 z Ruska a 1 z Velké Británie. Videozáznamy koncertů těchto polských umělců jsou dostupné ke zhlédnutí na Youtube kanále festivalu.

Koncert LENDA/KOZUB

Koncert LENDA/KOZUB

Součástí festivalu byl také tzv „speed-meeting“ kapel z „Welcome scény“ s přítomnými novináři a pořadateli kulturních akcí/festivalů, který měl za cíl propojit muzikanty s dalšími organizátory. V rámci festivalu se uskutečnil také křest CD kompilace písní těchto talentovaných kapel, která má pomoci s propagací těchto kapel. K poslechu je toto CD dostupné zde.

Koncert NOTTOOEASY

Koncert NOTTOOEASY

„Blízká setkání s Polskem na Hradeckém slunovratu 2021 nabídla také výstavy „PPE Crew – projekt CHAOS“ a „Spolu v bublinách“, diskusi na téma „Osudy semleté dějinami“ za účasti spisovatelky Karin Lednické a politologa Macieje Ruczaje a filmové projekce dvou snímků polské produkce – Ikarus: Legenda o Mietku Koszovi, Corpus Christi.

Kompletní program festivalu „Hradecký slunovrat 2021“, prostřednictvím kterého se podařilo organizátorům opětovně přispět k posílení povědomí o české i polské kulturní scéně a vzájemné kulturní integraci obou zemí, byl pro návštěvníky festivalu přehledně sepsán ve festivalovém průvodci v českém i polském jazyce.

„Blízká setkání s Polskem na Hradeckém slunovrat 2021“

 • Lenda / Kozub (koncert/Welcome scéna)
 • PPE Crew – projekt CHAOS (výstava)
 • „Spolu v bublinách“ (výstava)
 • Corpus Christi (filmová projekce)
 • Ciśnienie (koncert/scéna na Červeném nádvoří)
 • Ikarus: Legenda o Mietku Koszovi (filmová projekce)
 • NOTTOOEASY (Welcome scéna)
 • Muž s kinoaparátem + Rabbit on the Moon (filmová projekce + hudební doprovod)
 • Opteamist Project (koncert/Welcome scéna)
 • Bukowicz (koncert/Welcome scéna)
 • Rigor Samsa (koncert / Welcome scéna)
 • Srednusha (koncert / Welcome scéna)
 • Slow Sunset (koncert / Welcome scéna)
 • Osudy semleté dějinami / Maciej Ruczaj / Karin Lednická / Aleš Bartusek (diskuse)
 • Żmij (koncert / Welcome scéna)