česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Filmové hvězdy na těšínském nebi. Kino na hranici odstartuje již 30. července

Letos se v obou Těšínech budou slavit prázdniny s filmem. Na přelomu července a srpna se po pandemické přestávce diváci setkají naživo v rámci filmové přehlídky „Kino na hranici”. Co nás čeká?

„Kino na hranici se nikdy nevzdává. Věřím, že na začátku srpna se nám podaří sejít se v Těšíně, který je tím nejlepším místem na prolamování bariér, pěkně si popovídat a zhlédnout společně kvalitní filmy. Program bude plný atrakcí, ovšem tou největší pro nás bude možnost potkat se s vámi – diváky a účastníky Kina na hranici. Říci, že už se nám po vás stýská, to je málo. Netrpělivě na vás čekáme, jsme tu a stále budeme,“ říká polský programový ředitel Kina Łukasz Maciejewski.

Diváci festivalu Kino na hranici uvidí v rámci letošního ročníku několik sekcí. Jedna z nich je věnována 90. výročí založení největších a nejdůležitějších filmových ateliérů v Českých zemích – pražskému Barrandovu. Tato retrospektiva nabídne divákům mj. snímky Limonádový Joe aneb Koňská opera (Oldřich Lipský; 1964) či Obchod na korze (Ján Kadár, Elmar Klos; 1965).

Kino na hranici

Kino na hranici

Mezi české retrospektivy patří i ta režisérská, věnovaná Miloši Formanovi. Kromě nejznámějších režisérových filmů promítne Kino na hranici také jeho rané snímky, jako jsou kupříkladu Černý Petr či Hoří, má panenko, ale také filmovou impresi z olympijských her v Mnichově nazvanou Viděno osmi, na níž se spolupodílel coby jeden z režisérů, snímek Ragtime natočený podle románu E. L. Doctorowa a filmovou adaptaci de Laclosových Nebezpečných známostí s názvem Valmont.

Další retrospektiva bude patřit polskému režisérovi Andrzeji Żuławskému. Svou účast na těšínském festivalu už přislíbili tvůrci, kteří ním byli spjatí. Autorem hudby k většině režisérových filmů je Andrzej Korzyński, který spolupracoval mimo jiné na snímcích Ďábel, Kosmos, Na stříbrném glóbu, Píseň triumfující lásky, Pavoncello, Třetí část noci nebo Věrnost. Kameru pak měl na starosti Andrzej J. Jaroszewicz, který s Żuławským pracoval mimo jiné na filmech Šamanka, Boris Godunov, Na stříbrném glóbu a Posedlost, ale také na snímcích promítaných v Těšíně, jako jsou Modrá nota, Ďábel a Na stříbrném glóbu.

Napjatě očekávanou součástí programu letošního Kina na hranici je retrospektivní přehlídka filmů, na nichž se umělecky podílel Janusz Gajos. Herec sám navštíví festivalový Těšín a setká se zde se svým publikem.

Důležitou součástí programu bude i sekce věnovaná 30. výročí vzniku Visegrádské skupiny. „Název „Visegrádské komety” jsme vymysleli proto, že chceme připomenout tu skutečnost, že díky právě tomuhle fondu a téhleté instituci se mohla zrodit výjimečná středoevropská filmová díla, která myslím si zdaleka přesáhla ten středoevropský prostor a rezonovala i jinde v Evropě nebo dokonce i ve světě,” vysvětluje český programový ředitel Kina na hranici Martin Novosad.

V cyklu Visegrádské komety se budou promítat mimo jiné filmy Šarlatán Agnieszky Hollandové (2020), Milost Jana Jakuba Kolského (2018), Přes kosti mrtvých Agnieszky Hollandové a Kasi Adamikové (2017), Rudý kapitán Michala Kollára (2016), Já, Olga Hepnarová Tomáše Weinreba a Petra Kazdy (2016), Červený pavouk Marcina Koszałky (2015), Jahodové víno Dariusze Jabłońského (2008), Obsluhoval jsem anglického krále Jiřího Menzela (2016), Nepohřbený muž Márty Mészárosové (2004) a Je třeba zabít Sekala Vladimíra Michálka (1998).

Tuto sekci bude doprovázet program literárních besed a čtení, pořádaný pod heslem Visegrád non-fiction. Ke kometám odkazují i festivalový plakát a spot.

Plakát Kino na hranici

Plakát Kino na hranici

Výročí na letošním festivalu je však více. U příležitosti desátého výročí úmrtí jednoho z nejoceňovanějších a nejznámějších Čechů na světě – politika, protikomunistického opozičního činitele a umělce Václava Havla – připravují organizátoři Kina na hranici řadu filmových projekcí a dalších akcí zaměřených na tuto osobnost.

„Tuto výjimečnou osobnost se pokusíme představit prostřednictvím celé řady filmů, které budou tvořit jednak adaptace Havlových děl (včetně jedné, kterou sám režíroval!) vybrané Martinem Novosadem, jednak celovečerní filmy vycházející z jeho životních osudů, ale také množství dokumentů prezentujících Havla v různých životních obdobích a situacích, leckdy značně neobvyklých a velice legračních,“ říká Andrzej S. Jagodziński, tvůrce literárního programu a dalších akcí zaměřených na havlovské výročí na Kině na hranici, překladatel české a slovenské literatury, novinář a někdejší diplomat.

Jako obvykle nebudou chybět i nejnovější polské, české a slovenské filmy, které mají svoji premiéru o prázdninách.

„Loňský rok byl obtížný – neumožnil nám pocítit úžasnou atmosféru našeho festivalu, neposkytl příležitost k radostným setkáním a dlouhým rozhovorům u řeky Olše s přáteli, s nimiž se vídáme jen zřídka. Nicméně právě díky němu jsme si uvědomili, jak důležitý je bezprostřední kontakt s druhým člověkem i samotná naděje, že se bude možné setkat v polském Těšíně a Českém Těšíně během následujícího festivalu,“ uvádí ředitelka našeho festivalu Jolanta Dygoś.

23. filmová přehlídka Kino na hranici proběhne ve dnech 30. července – 4. srpna 2021 v Cieszyně a Českém Těšíně. Veškeré informace najdete na internetových stránkách: kinonahranici.cz

Akreditace jsou stále ještě v prodeji. Vstupenky na jednotlivá filmová představení budou ke koupi od 24. července. Vstupenka na jeden film stojí 85 CZK, „balíček“ šesti vstupenek pak 145 CZK.

Festival byl podpořen Ministerstvem zahraničních věcí České republiky v rámci dotačního titulu Česko-polské fórum.