česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Meltingpot
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Meltingpot Virtual Forum

Spolek Meltingpot v letošním roce uspořádal svou vůbec první virtuální konferenci s názvem Meltingpot Virtual Forum. I v letošním roce se tak tradiční Mezinárodní diskusní fórum Meltingpot přesunulo do prostředí internetu.

Debaty a rozhovory s česko-polskou tématikou, hosté z Polska a letos navíc také jeden významný host ze Spojených států amerických, jsou již tradičně zastoupeny v programu Meltingpotu a tvoří jeho nedílnou část. Letos byl program ve dnech 4. – 7. 11. 2021 součástí Meltingpot Virtual fóra, které proběhlo na zcela nové online platformě s názvem Colours Universe (coloursuniverse.cz).

Díky zastoupení těchto témat přispívá fórum k posilování přeshraniční spolupráce, tolerance a také sdílení zkušeností a občanských hodnot v rámci společného středoevropského prostoru. V průběhu roku bylo realizováno a natočeno množství rozhovorů s hosty z Polska a také USA a to přímo, fyzicky, za přítomnosti moderátorů a štábu, který rozhovory realizoval. Natáčení s hosty probíhalo jak v Praze, při příležitosti účasti na akci Svět knihy ale také v přímo v Polsku, jako například v muzeu druhé světové války v polském Gdaňsku a také ve Vratislavi. Rozhovory byly následně post-produkovány a výsledný materiál byl přeložen a opatřen českými a anglickými titulky. Rozhovory byly následně promítnuty ve čtyřech dnech na dvou online scénách Meltingpot Virtual Fóra. Od 16. 11. 2021 budou rozhovory součástí video archivu na platformě coloursuniverse.cz.

Meltingpot

Meltingpot

K probíraným tématům patřilo téma historické – našimi hosty byli Grzegorz Berendt, historik se zaměřením na historii Polska ve 20. století a na dějiny Židů v Polsku. Také jsme si povídali s Mirosławem Jasińskim, někdejším disidentem s kontakty na československý kulturní underground a jedním z hlavních představitelů Polsko-československé solidarity. Téma bezdomovectví ve spojení s kulturou a uměním nám přiblížil Andrzej Ptak, zakladatel charitativní organizace MiserArt. Dalším tématem bylo také téma vzdělávání – naším hostem byl fyzik, publicista a popularizátor vědy Tomasz Roźek. Zabývali jsme se také uměním – o literárně ztvárněných polských příbězích proběhlo interview s publicistkou a prozaičkou Martynou Bundou a v USA tvořícím literátem, novinářem a publicistou, který se zabýval tématem z polské historie, Jackem Fairweatherem. Do programu virtuálního fóra byl rovněž využit materiál natočený již v předchozích letech, a to s polským zpravodajem Wojciechem Jagielskim (Video zpoveď Voices of Meltingpot).

O moderace interview se postarali Maciej Ruczaj, Barbora Kolouchová, Martin Rybář a Natálie Raclavská.

Projekt byl finančně podpořen z dotačního titulu Česko-polské fórum.