česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Muzeum paměti XX. století, z.ú.
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Muzeum paměti XX. století – 2. ročník festivalu Nezlomní a obětovaní

Druhý ročník festivalu dokumentárních filmů o dvacátém století Nezlomní a obětovaní uspořádalo Muzeum paměti XX. století od 10. 11. do 14. 11. 2021, a to v sídle muzea v Domě pážat na Hradčanech a v kině Bio Oko. Celkem bylo uvedeno 22 dokumentárních filmů, 1 snímek hraný a 4 komponované pořady.  
 

Mezi uvedenými filmy byly tři polské snímky (Jeden den v lidově-demokratickém Polsku, režie Maciej Drygas, 2006, Polská sjednocená dělnická strana. Krátký kurz historie, rež. Aneta Chwalba, 2008; Inka. Zachovala jsem se, jak bylo třeba, režie Arkadiusz Gołębiewski, 2015); jeden maďarský (A Statesman Opens Up, režie Anders Ostergaard – Erzsebet Rac, 2014); a jeden běloruský (Sergej Vojcechovský, generál bez vlasti, režie: Anastasia Miroschnischenko, 2019); ostatní české. Komponované pořady se zabývaly tématem československého undergroundu (Cáry starých filmů), prezentací našich vojáků v obou světových válkách (Z fronty domů), komunistickou propagandou ve filmu (tvorba Přemysla Freimana) a tematikou šoa a antisemitismu (Osmdesát let války s pamětí). Součástí festivalu byly i tři dopolední bloky pro školy, s průměrnou návštěvností 85 studentů na jednu projekci. Promítání byla doprovázena debatami s pozvanými režiséry a historiky, v rámci kterých byl zmíněn dobový či historický kontext a byl prostor pro dotazy diváků.

Hlavním hostem festivalu Nezlomní a obětovaní byl polský režisér a ředitel polské přehlídky Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski, dále se osobně zúčastnil režisér Maciej Drygas, který převzal cenu Tvůrce paměti. Druhé festivalové ocenění, Strážce paměti – Cena Jaroslavy Janderové, určené pro osobnosti, které se nejrůznějším způsobem dlouhodobě snaží o udržení historické paměti, obdržel na závěrečném ceremoniálu Karel Strachota, ředitel vzdělávacího projektu JSNS Člověk v tísni (dříve Jeden svět na školách). Partnery festivalu byly tyto subjekty a organizace: Polský institut, Národní filmový archiv, Vojenský historický ústav, Památník Ticha, Česko-polské fórum MZV, ČT edu, Radio 1, Metronome. Záštitu nad festivalem převzal předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil.

Festival dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní vznikl v roce 2020 jako projekt Muzea paměti XX. století. Snahou organizátorů je vytvořit mezinárodní přehlídku dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Inspirována je polským festivalem dokumentárních filmů NNW v Gdyni. V provozu jsou stále webové stránky festivalu, a to zde: Druhý ročník festivalu se uskuteční 10.–14. listopadu – Nezlomní a obětovaní (nezlomniaobetovani.cz). Muzeum rovněž vydalo tištěný festivalový katalog. Fotogalerii z festivalu a průběžné zprávy lze nalézt na stránkách Muzea paměti XX. století pod záložkou aktuality, např, zde: Uděleny první ceny festivalu Nezlomní a obětovaní - Muzeum paměti XX. století (muzeum20stoleti.cz).