česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ - Festival dokumentárních filmů o 20. století

Muzeum paměti XX. století všechny srdečně zve na festival NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ. Druhý ročník festivalu má vzhledem ke letošnímu výročí 100 let od založení Komunistické strany Československa téma „Rudé století“.

Muzeum paměti XX. století všechny srdečně zve na festival NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ. Druhý ročník festivalu má vzhledem k letošnímu výročí 100 let od založení Komunistické strany Československa téma „Rudé století“. Většina uváděných snímků se bude vracet tematicky k období komunismu, k vidění ale budou i komponované pořady vztahující se k tematice holocaustu, archivní ukázky návratu československých vojáků z obou světových válkách či příběh našich legionářů v Rusku. Na programu jsou dokumenty Olgy Sommerové, Pavla Štingla, Heleny Třeštíkové, Martina Vadase, Pavla Křemena, Arkadiusze Gołębiewského, Macieje Drygase, Roberta Sedláčka, Vladimíra Merty, Kristiny Vlachové a dalších. Téma komunismu zahrnuje nejen filmové návraty k procesům 50. let, a to jak z pohledu jejich strůjců, tak z pohledu obětí; ale také portréty svobodomyslných a vzdorujících lidí za normalizace, ukázky propagandy ve filmu, dobrodružné příběhy amatérských undergroundových filmů nebo zamyšlení nad fenoménem šedé zóny. Nedílnou součástí každé projekce jsou následné debaty s tvůrci a historiky. Diváky čekají filmy nejen české, ale i snímky z Polska, Maďarska a Běloruska. V rámci doprovodných aktivit je pro návštěvníky připraven koncert Jiřího Dědečka a výstava grafik Pavla Vošického. Hlavním hostem festivalu je letos režisér Arkadiusz Gołębiewski, hlavními partnery festivalu jsou Polský institut, Národní filmový archiv, Vojenský historický ústav a Památník ticha Bubny. 

Druhý ročník festivalu NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ proběhne letos od 10. do 14. listopadu v pražském kině Bio Oko a v sídle Muzea paměti XX. století v Domě pážat na Hradčanech. Festivalové akreditace i lístky na jednotlivá představení koupíte v pokladně kina Bio Oko. K zakoupené akreditaci dostanete zdarma i tištěný festivalový katalog, kde kromě podrobného programu, anotací k filmům a medailonů tvůrců najdete také rozhovory s režiséry i historiky. Podrobný program i informace k uváděným snímkům jsou od 10. října k dispozici i na webovém portálu festivalu www.nezlomniaobetovani.cz

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětovaní vznikl v roce 2020 jako projekt Muzea paměti XX. století. Snahou organizátorů je vytvořit mezinárodní přehlídku dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Inspirována je polským filmovým festivalem NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) v Gdyni. První ročník festivalu se uskutečnil od 10. do 12. listopadu 2020 a představil snímky českých, slovenských a polských tvůrců: Všechny filmy, úvody a diskuse byly přenášeny on-line z BIO OKO. Záznamy úvodního a závěrečného ceremoniálu, všech úvodů a besed k jednotlivým filmům jsou také zdarma dostupné na webovém portálu festivalu (https://www.nezlomniaobetovani.cz/)

Festival NEZLOMNÍ A OBĚTOVANÍ se koná s finanční podporou hl. m. Prahy a Česko-polského fóra.

 

Festival Nezlomní a obětovaní - program (PDF, 165 KB)

Festival Nezlomní a obětovaní - plakát (PDF, 6 MB)