česky  english  polski 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Kino na hranici
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

23. Kino na hranici - děkujeme za setkání na obou březích Olzy

Sto třicet šest filmů, desítky besed s filmaři, deset literárních diskusí, pět koncertů a celá řada dalších doprovodných akcí. Již 23. ročník filmové přehlídky Kino na hranici, který se konal na přelomu července a srpna v Českém Těšíně a polském Cieszyně je za námi.
 

Přehlídka Kino na hranici je jedinou kulturní akcí tohoto typu, která probíhá na polsko-českých hranicích. Vloni byla poprvé v historii pořádána o prázdninách - její zahájení (doprovázeno promítáním filmu Muž se zaječíma ušima za účasti režiséra Martina Šulíka a scénáristy Marka Leščáka) se uskutečnilo 30. července v krásném interiéru divadla, který si kdysi zahrál ve filmu Země zaslíbená Andrzeje Wajdy. „Je to festival unikátní v mnoha oblastech, je to sice „kino”, ale my se v našich městech v rámci této akce setkáváme nejen v kinech, ale i v divadle, v kulturních střediscích, na náměstích, v ulicích, na mostech. Spolupracujeme, rozumíme si a máme radost ze sledování českých, polských a slovenských filmů,“ zahájila festival starostka města Gabriela Hřebáčková.

Účastníci festivalu si vždy velice chválí možnost živého kontaktu s lidmi z filmové branže – přehlídku totiž každoročně navštěvují hvězdy a vrcholní představitelé středoevropské kinematografie. K nejočekávanějším hostům 23. ročníku filmové přehlídky patřil Janusz Gajos, jehož filmy byly promítány v rámci speciální herecké retrospektivy. V režisérských sekcích měli diváci příležitost zhlédnout filmy Andrzeje Żuławského a Miloše Formana, jehož osobně vzpomínali režisér a dokumentarista Miloslav Šmídmajer a producentka Radka Kadlecová.

Velkou festivalovou perličkou byl i cyklus filmů věnovaný umělci a politikovi Václavu Havlovi, jednomu z nejznámějších Čechů na světě, který zemřel před desíti lety. Do festivalového programu byl zařazen dokonce i jeden film, který osobně režíroval – jedná se o snímek Odcházení z roku 2011. Zájemci se mohli navíc zúčastnit i večeře připravené podle oblíbených Havlových receptů. Této sekce propojené i s literárním programem Literatura na hranici se zúčastnil politik, diplomat a Havlův přítel Michael Žantovský, který prezentoval kuchařku prezidenta, a Viktor Dvořák, který ztvárnil hlavní roli ve filmu Havel.

Sérií filmových projekcí odkazujících k dějinám této části Evropy pořadatelé oslavili nejen 90. výročí vzniku proslulých filmových studií na Barrandově označovaných jako český Hollywood, ale také 30 let od vzniku Visegrádské skupiny, tedy sdružení čtyř středoevropských států – Polska, Česka, Slovenska a Maďarska. V rámci této sekce u příležitosti středečního promítání filmu Je třeba zabít Sekala režiséra Vladimíra Michálka (1998) se besedy zúčastnil Olaf Lubaszenko, který vzpomínal na konec 90. let a natáčení filmu v polsko-francouzsko-slovensko-české koprodukci v české vesnici Varvažov.

„Přijela k nám celá řada tvůrců a máme radost, že cítili hlad po těch setkáních a diskuzích po festivalových snímcích,“ říká Martin Novosad, programový ředitel.

Jednou z hvězd festivalových besed byl vítěz osmi Českých lvů a český kandidát na Oscara Václav Marhoul, režisér filmové adaptace románu polsko-amerického spisovatele židovského původu Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče (2019), který si jako jeden z prvních naplánoval dovolenou ve městě na řece Olši. S diváky filmu Krajina ve stínu (2020) se také setkal jeho producent Jindřich Motýl a jeden z herců Csongor Kassai.

K programu letošního kina patřily i projekce zdarma, které mohli zhlédnout obyvatelé obou měst v rámci venkovního promítání na náměstí v Českém Těšíně. Organizátoři začali klasikou – pozvali diváky na kultovní snímek „Limonádový Joe“ Oldřicha Lipského, slavnou parodii na western ze 60. let a jeden z mnoha filmů natočených v legendárním barrandovském studiu. Před promítáním o Barrandovu povyprávěly Mira Haviarová (poradkyně Barrandov Studio pro východní Evropu) a Eva Vopěnková (ředitelka Fundusu Barrandov – půjčovny filmových kostýmů).

Součástí filmové přehlídky Kino na hranici byl taktéž cyklus komorních klubových koncertů. Početnější obecenstvo pořadatelé pozvali na venkovní koncerty v sobotu 31. července, kdy na náměstí v polském Czeszyně zahrály formace Pablopavo i ludziki a následně česká skupina Jablkoň. Festivalový playlist uzavřel úterní koncert Moonshye. Slezská umělkyně z České republiky je spjata jak s Polskem, tak s filmovým světem – strávila totiž několik let v Lodži v prostředí tamních studentů filmové školy.